Pierwsza edycja Festiwalu Kultury Międzyrzecza odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug, a przede wszystkim zapomniane tradycje mazowieckiego flisactwa - napisano w piątek na Fb Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
"Polska do niedawna szczyciła się trzema flisackimi stolicami. Oprócz Kamieńczyka nad Bugiem był jeszcze Ulanów nad Sanem i Czernichów nad Wisłą. Kto pamięta o tych wielowiekowych tradycjach? Bug aż do XVIII w. był ważną drogą komunikacyjną, a nadbużańskie miasta i miasteczka (Uściług, Horodło, Dubienka, Włodawa, Brześć, Mielnik, Drohiczyn, Nur, Kamieńczyk, Brok, Wyszków) pełniły funkcje portowe" - napisali o genezie festiwalu jego organizatorzy Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala".
Podkreślono, że "jeszcze do okresu międzywojennego rozwijało się na Bugu flisactwo". "Oryle (flisacy) byli grupą zawodową, która miała swój folklor – gwarę, pieśni (inaczej trele), zawołania, opowieści i obyczaje. Flisacy byli przekaźnikami informacji i żywymi nośnikami kultury" - czytamy w informacji.
"Wokół osi flisactwo – zapomniana muzyka, budujemy opowieść o tradycji miejsca i czasów" - zapowiedziano.
"Pierwsza edycja festiwalu odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug. Na kanwie historii i nieco zapomnianych tradycji mazowieckiego flisactwa zbudujemy opowieść atrakcyjną dla zróżnicowanych odbiorców wydarzenia" - napisano o festiwalu.
3 lipca o godz. 18 na Rynku w Kamieńczyku wystąpi Kapela Hałasów i Czeremszyna. 10 lipca o godz. 18 w Parku Karola Wazy w Wyszkowie zagrają Hambawenah i Kapela Zdzisława Kwapińskiego, a 17 lipca o godz. 18 w Węgrowie (plaża nad Zalewem Węgrowskim) wystąpią Sutari i Poleska Atlantyda.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Koncerty będą dostępne także na stronie: https://www.facebook.com/Fala.dzwieku.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala". Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest partnerem imprezy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/