Polska po 1989 roku

23.10.2017

1 listopada kwesty na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy Olsztyna

1 listopada na dwóch cmentarzach komunalnych odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii Olsztyna. Do tej pory z wpłat osób i darowizn oraz miejskich funduszy uzyskano prawie 700 tys. zł, dzięki czemu odrestaurowano nagrobki i ogrodzenia.

Jak co roku samorząd Olsztyna razem ze społecznikami z Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach zachęca do udziału w zbiórce pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii Olsztyna.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy powiedziała, że nekropolie na Warmii i Mazurach to "pomost między przeszłością a przyszłością".

"Dbamy o tych naszych nieznanych bliskich, bo to są osoby, które żyły przed nami i robimy to także z myślą o tych osobach, które będą żyły po nas, żeby pokazać jak ważne i wartościowe jest dziedzictwo Warmii i Mazur"- oceniła.

Tradycyjnie, 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach pojawią się wolontariusze, zbierający datki do puszek. Zebrane tego dnia pieniądze przeznaczane będą na renowację elementów wyposażenia m.in. z cmentarza św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego, cmentarza św. Józefa przy ul. Rataja, dawnego cmentarza parafialnego w Dajtkach przy ul. Sielskiej.

"Zachęcam do udziału w kweście. Każdy z odwiedzających olsztyńskie cmentarze 1 listopada może wesprzeć tę wspaniałą ideę, zarówno jako kwestujący, jak i darczyńca"- powiedział w poniedziałek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Tegoroczna zbiórka odbędzie się na cmentarzach przy ul. Poprzecznej oraz w Dywitach, a wolontariuszy z puszkami można będzie spotkać 1 listopada w godzinach od 8.00 do 15.00.

Jak powiedział dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot pracy przy zabytkowych nekropoliach nie brakuje.

Wyjaśnił, że polegają one przede wszystkim na oczyszczaniu i porządkowaniu wnętrz kwater grobowych, oczyszczaniu i zabezpieczaniu przed korozją elementów metalowych ogrodzeń, dezynfekcji, oczyszczaniu stabilizacji i wzmacnianiu konstrukcji nagrobków, wykonaniu nowych podmurówek. Sklejane są także popękane elementy nagrobków, uzupełniane ubytki, uczytelniane inskrypcje.

Z pieniędzy zebranych w czasie kwest będą remontowane ogrodzenia kwater rodowych. "To charakterystyczne dla tego regionu ogrodzenia wykonane kowalską robotą" - podkreślił dyrektor Kot.

Od pierwszej kwesty w 2003 r., dzięki wpłatom i darowiznom osób prywatnych, zebrano prawie 270 tys. zł. Za te pieniądze zrealizowano prace konserwatorsko-remontowe na trzech zabytkowych nekropoliach Olsztyna: cmentarzu św. Jakuba, na którym renowacji poddano 51 nagrobków, 3 krzyże, 8 kutych ogrodzeń kwater grobowych; cmentarzu św. Józefa, gdzie odnowiono sześć nagrobków, trzy ogrodzenia kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz nich, 2 krzyże, kaplicę cmentarną; oraz cmentarzu św. Jana Nepomucena w Dajtkach, gdzie pracom remontowym poddano 83 nagrobki oraz dach kaplicy cmentarnej.

Prace związane z ratowaniem zabytkowych cmentarzy finansowane są także z funduszy miejskich. W latach 2006–17 przeznaczono na nie 427 tys. zł, za które na cmentarzu św. Jakuba odnowiono 135 nagrobków i obramień grobów, 9 krzyży, 20 kutych ogrodzeń kwater grobowych, a na cmentarzu św. Józefa odremontowano 30 nagrobków i obramień grobów, 11 kutych krzyży, 8 ogrodzeń kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

edytor: Paweł Tomczyk

ali/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL