Organizatorzy zapowiadają msze św., konferencje naukowe, koncerty i wydarzenia kulturalne. Wolontariusze będą też zbierać datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży.
Metropolita warszawski spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji zapowiadającej 21. Dzień Papieski, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Kard. Nycz przypomniał, że Dzień Papieski jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
"Mówiliśmy, że ona będzie potrzebna bardziej po śmierci papieża jako jeden z ważnych sposobów przybliżania Jana Pawła II – jego dzieła, jego nauczania – następnym pokoleniom" – stwierdził.
Wyjaśnił, że działalność FDNT to m.in. fundusz stypendialny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z mniejszych miast. "Przez te 20 lat co roku pomagamy mniej-więcej 2,5 tys. studentom i uczniom szkół średnich i podstawowych, żeby mogli się uczyć w dobrych szkołach i iść na dobre studia" – poinformował.
Drugim wymiarem działalności FDNT są – mówił kard. Nycz – nagrody Totus Tuus, tzw. katolickie noble, wręczane osobom i instytucjom, którzy przybliżają nauczanie Jana Pawła II.
Trzecim wymiarem działalności FDNT jest Dzień Papieski. "Raz w roku staramy się przywoływać ten dzień 16 października 1978 r. – dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża – żeby wokół tego dnia zbudować wydarzenia medialne, kulturalne i takie, które pozwolą służyć celom fundacji" – powiedział kard. Nycz.
Przypomniał, że ostatnim elementem działalności FDNT jest organizowana raz w roku w okolicy Dnia Papieskiego konferencja naukowa.
"Chcemy w tej konferencji nie w sposób przyczynkarski, ale w sposób naukowy i istotny wejść w głąb nauki Jana Pawła II i jakiś aspekt tej nauki przybliżyć tym, którzy chcą przyjść na tę konferencję" – wyjaśnił metropolita warszawski.
Przewodniczący zarządu FDNT ks. Dariusz Kowalczyk zaznaczył, że obchody Dnia Papieskiego koncentrują się wokół czterech wymiarów: liturgicznego, naukowego, charytatywnego i kulturalnego.
Poinformował, że w sobotę 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się gala wręczenia nagród Totus Tuus 2021. Będzie ona transmitowana w TVP 2. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Jana Pawła II i Totus medialny im. bp. Jana Chrapka. Dodał, że w tym roku zostanie przyznana nagroda specjalna Totus Tuus.
W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9.00 odprawi mszę św. w intencji stypendystów FDNT w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie mszę w bazylice św. Krzyża w Warszawie odprawi bp Rafał Markowski. O godz. 9.30 mszę św. z okazji Dnia Papieskiego w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Również w niedzielę o godz. 17.25 TVP1 wyemituje koncert "Nie lękajcie się miłości" transmitowany z kościoła na warszawskich Bielanach.
Ks. Kowalczyk podkreślił, że podczas Dnia Papieskiego wolontariusze FDNT we wszystkich kościołach w Polsce, a także na ulicach będą zbierać datki, z których sfinansowane będą stypendia dla 2,5 tys. podopiecznych fundacji. Przypomniał, że wspomóc stypendystów można także, wysyłając SMS-a o treści "Stypendia" pod numer 74265. Każdy SMS to 4 zł przeznaczone na edukację ubogiej i uzdolnionej młodzieży. Dodał, że akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.
Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina poinformował, że 8 października o godz. 18.00 odbędzie się w dawnej Centralnej Bibliotece Rolniczej. Wykłady poprowadzą m.in. ks. dr Wojciech Węgrzyniak i ks. dr. Tadeusz Kotlewski. Jej uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: "Czy można znaleźć lekarstwo na lęk?". Spotkanie rozpocznie się mszą św. o godz. 17.00 w kościele św. Anny w Warszawie.
Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.
Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu i modlitwy w łączności z papieżem, a także koncerty mu poświęcone. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/