13 tys. dzieł sztuki i zabytkowych przedmiotów uratowano w środkowych Włoszech w miejscowościach, które ucierpiały w wyniku trzęsień ziemi od sierpnia ub.r. – podała Obrona Cywilna. Operacja niesienia pomocy dziedzictwu kultury sztuki miała ogromny zasięg.
W 329 miejscach, spod ruin zburzonych lub częściowo zniszczonych kościołów, pałaców i muzeów wydobyto i ocalono obrazy, przedmioty i malowidła sakralne, dzwony, a także 5 tysięcy cennych ksiąg i 2600 metrów bieżących materiałów z historycznych archiwów.
Takie operacje przeprowadzono po trzęsieniu ziemi w sierpniu, a następnie po dwóch seriach wstrząsów w odstępie czterech dni w październiku ub.r. i w styczniu tego roku.
Działania te prowadzone były we współpracy ze strażą pożarną, specjalną komórką karabinierów do spraw ochrony dziedzictwa i z włoskim Ministerstwem Kultury oraz z wolontariuszami, specjalizującymi się w ratowaniu dzieł sztuki.
Zespoły złożone z przedstawicieli służb i ekspertów dokonały 4500 inspekcji, by oszacować szkody w historycznych budowlach znajdujących się w dziesiątkach pełnych zabytków, ale dotkniętych zniszczeniami miejscowości w regionach Lacjum, Umbria, Marche i Abruzja. Wiele z tych kontroli trzeba było powtarzać po kolejnych trzęsieniach ziemi w centrum kraju.
Poważne straty odnotowano w budynkach sakralnych. 53 proc. z nich nie nadaje się do użytku.
Częściowo zniszczona została bazylika świętego Benedykta w Nursji, zbudowana w miejscu urodzin patrona Europy. Gotowość sfinansowania jej odbudowy zadeklarowała Unia Europejska.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mars/