Z okazji160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Niepodległości 18 stycznia zostanie otwarta wystawa „Walery Eljasz-Radzikowski – malarz i patriota”. W styczniu placówka organizuje konkurs plastyczny na plakat poświęcony powstaniu oraz pokazy filmów nawiązujących do wydarzeń z 1863 r.
"Z okazji 160. rocznicy wybuch Powstania Styczniowego Muzeum Niepodległości przygotowało bogaty program. Główne uroczystości upamiętniające rocznicę największego i zrywu niepodległościowego w historii Polski odbędą się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości, ponieważ jest to miejsce silnie związane z Powstaniem Styczniowym. Rosyjskie władze więziły tam wielu powstańców. Pierwsza z przygotowanych przez nas wystawa jest poświęcona Waleremu Eljaszowi-Radzikowskiemu – malarzowi i patriocie i rozpocznie się ona 18 stycznia" - powiedziała PAP specjalistka ds. mediów Działu Promocji i Marketingu stołecznego Muzeum Niepodległości, Dorota Panowek.
Walery Eljasz-Radzikowski jako świadek Powstania Styczniowego krzewił w Polakach patriotyzm i uczył ich historii za pomocą obrazów. Artysta był również znany jako fotograf, etnograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego, autor przewodników po Tatrach oraz członek-korespondent Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Raperswilu (Szwajcaria). W okresie Powstania Styczniowego pełnił w Monachium specjalną misję zleconą przez powstańczy Rząd Narodowy. Był również autorem pocztu władców polskich stanowiącego ilustrację do wierszy Seweryny Duchińskiej "Królowie polscy w obrazach i pieśniach" (1893). Na wystawę składają się prace pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości, a także wizerunki uzyskane m.in. dzięki współpracy z Muzeum Narodowym.
20 stycznia 2023 r. zostaną złożone kwiaty na dziedzicu Cytadeli, w Galerii Rządu Narodowego 1863 roku przedstawiającej popiersia Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Jana Jeziorańskiego, Romana Żulińskiego i Józefa Toczyskiego. W Galerii Plakatu odbędzie się wernisaż wystawy "Pamięć o Powstaniu Styczniowym w źródłach pisanych i zabytkach ze zbiorów Muzeum Niepodległości". Na wystawie ukazane zostaną różne formy kultywowania pamięci o tym historycznym wydarzeniu, a przede wszystkim o powstańcach styczniowych. Przedstawione zostaną pamiętniki powstańców, biżuteria patriotyczna, pamiątkowe medale, druki okolicznościowe, a także unikatowe pamiątki po więźniach Cytadeli Warszawskiej.
"Tego dnia zaprezentujemy także okolicznościową kartę pocztową wydaną przez Pocztę Polską" - dodaje przedstawicielka muzeum.
25 stycznia w sali kinowej im. K. Beyera odbędzie się seminarium naukowe "160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego" dla historyków, historyków sztuki, archeologów oraz varsavianistów.
"W styczniu odbędą się pokazy filmów: +Wierna rzeka+ i +Rok 1863+, warsztaty plastyczne dla młodzieży, lekcje muzealne, kuratorskie oprowadzanie po wystawach Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz spacer historyczny +z pochodniami+, będący rekonstrukcją +drogi straceń+ jaką przeszli powstańcy uwięzieni w Cytadeli" - wyjaśnia Panowek.
Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs na plakat skierowany do profesjonalnych artystów, uczniów i studentów szkół artystycznych oraz grafików projektowych. Projekt graficzny plakatu ma odzwierciedlać idee powstańcze głoszone pod hasłem "Wolność. Równość. Niepodległość", które występuje na sztandarach z okresu Powstania Styczniowego i nawiązywać formą do współczesności. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/