Koncerty – także plenerowe, pokazy dawnych tańców, specjalny mapping na Pałacu Branickich i Pałacyku Gościnnym złożą się na festiwal Barokowe Ogrody Sztuki, który w dniach 17–19 czerwca odbędzie się w Białymstoku – poinformowali w środę organizatorzy na konferencji prasowej.
"To święto baroku, to święto sztuki, to święto muzyki, możliwość spędzenia czasu w pięknych ogrodach barokowych Pałacu Branickich, ale również w Auli Magna Pałacu Branickich" - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który patronuje festiwalowi.
Mieszkańcy, turyści, festiwalowi goście będą też mogli zejść do podziemi pałacowych, które są rzadko udostępniane zwiedzającym - dodał prezydent.
Głównym hasłem festiwalu są kwiaty baroku.
"Barokowe Ogrody Sztuki to przede wszystkim prezentacja znakomitych zasobów artystycznych Białegostoku" - powiedział dyrektor Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku Wojciech Bokłago. Dodał, że chodzi zarówno o artystów z dorobkiem, jak i tych, którzy dopiero się uczą na zajęciach, np. w Domu Kultury Śródmieście.
Podczas festiwalu będzie można usłyszeć m.in. sopranistkę Olgę Pasiecznik.
Festiwal rozpocznie wystawa obrazów "Bukiety Baroku" w Pałacyku Branickich w Choroszczy koło Białegostoku, gdzie mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. "Będzie okazja zobaczyć oryginalne malarstwo XVIII-wieczne nawiązujące do kompozycji barokowych, do martwej natury, wtedy tak bardzo popularnej" - poinformował Wojciech Bokłago.
17 czerwca, w wieczornej inscenizacji artystycznej w ogrodach pałacowych białostoccy aktorzy wcielą się w postacie historyczne, m.in. w fundatora Białegostoku hetmana Jana Klemensa Branickiego. Nie zabraknie prezentacji muzyki dawnej.
Wieczorami, od 15 czerwca do końca festiwalu, na budynku Pałacu Branickich i na Pałacyku Gościnnym w Białymstoku będzie pokazany specjalny mapping "Kwiaty Europy" przygotowany przez Sebastiana Łukaszuka we współpracy z innymi twórcami mappingów. Na pałacach będą wyświetlane ornamenty roślinne, ogrodowe.
Podczas festiwalu zabrzmią także "Wiosna" i "Lato" z "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego, będzie można poznać historię np. Bramy Wjazdowej do Pałacu Branickich.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ dki/