Z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego organizuje 20 listopada panel dyskusyjny transmitowany w mediach społecznościowych. Debacie towarzyszy wystawa „Przebaczenie drogą do wolności”.
Wystawa od 18 listopada będzie prezentowana na stronie internetowej muzeum Mt 5,14, a od grudnia także w przestrzeni muzealnej.
W informacji przekazanej we wtorek PAP podano, że w piątek 20 listopada o godz. 12.00 w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny związany z 55. rocznicą orędzia biskupów polskich do niemieckich.
Zapowiedziano, że w debacie wezmą udział m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc - były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz - historyk i publicysta, Grzegorz Polak - publicysta i pisarz, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ks. dr Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz dr Gerhard Gnauck, wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw "Die Welt", a obecnie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Uczestnicy debaty poruszą kwestie wartości dokumentu, kontrowersji, które wzbudził po obu stronach granicy, jego skutków politycznych oraz słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Debata będzie transmitowana w mediach społecznościowych Mt 5,14 https://www.facebook.com/events/640805623262036.
Panelowi towarzyszy wystawa "Przebaczenie drogą do wolności", która od 18 listopada będzie prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia także w przestrzeni muzealnej Mt 5,14. Przypomni ona najważniejsze i często nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich. Będzie w niej podkreślony chrześcijański, ewangeliczny wymiar listu polskich biskupów oraz towarzyszący mu kontekst polityczny.
W ekspozycji zostanie uwypuklona postać metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka - inicjatora i głównego autora orędzia. "To będzie także ukłon w stronę obywateli Niemiec, zasłużonych w procesie pojednania z Polską" - podano w informacji.
Muzeum przygotowało również scenariusze lekcji dla klas licealnych w dwóch językach – polskim i niemieckim. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/