20 września odbędzie się uroczystość poświęcenia nowej stołecznej cerkwi Hagia Sophia – informuje w specjalnej odezwie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Po konsekracji będzie można odprawiać tam nabożeństwa.
Cerkiew pw. św. Sofii Mądrości Bożej (Hagia Sophia) jest budowana od 4,5 roku przy ul. Puławskiej 568. Starania Kościoła prawosławnego w Polsce o możliwość budowy w Warszawie nowej świątyni, zatwierdzenie projektu i pozwolenie na budowę, trwały wiele lat. Działka pod tę inwestycję została kupiona za odszkodowanie za teren przy ul. Wolskiej w Warszawie, który po wojnie nie wrócił do Cerkwi.
Cerkiew Hagia Sophia jest trzecią w stolicy. Dwie pozostałe wzniesiono jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego - to sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze wybudowany w II połowie XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r.
Projekt jest wzorowany na konstantynopolskiej (obecnie Stambuł) świątyni Hagia Sophia. Wymiary nowej stołecznej cerkwi, to 36,9 x 30 m, wysokość kopuły - 21,6 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony 5 grudnia 2015 roku; uroczystości przewodniczył wówczas patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.
Po kilku latach budowy i prac wykończeniowych, 20 września świątynia zostanie wyświęcona - o czym w specjalnej odezwie skierowanej do wiernych i duchowieństwa, poinformował zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Zaprosił na uroczystość wszystkich, którym "cenne są wartości wiary chrześcijańskiej".
Jak przypomniał, polska Cerkiew poświęca tę świątynię pamięci przodków, wyznawców prawosławia w RP na przestrzeni wieków. "Szczególnie tych, którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas Powstania Warszawskiego, a byli to duchowni, świeccy, młodzież i dzieci z Warszawy – Pragi, Podwala, Woli. Wieczna Im pamięć!" - napisał metropolita.
Uroczystość zaplanowana na 20 września zacznie się od uroczystego wejścia do świątyni, po którym nastąpi tzw. małe poświęcenie wody i poświęcenie cerkwi, a później odprawiona zostanie św. liturgia.
Abp Sawa zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w momencie, gdy Hagia Sophia w Stambule, którą określił mianem "najważniejszej świątyni chrześcijańskiej" została "zamieniona" w meczet "przynosząc wielki ból chrześcijanom". "Świątynia warszawska jest kopią swojej matki, Hagii Sophii w Konstantynopolu (...) Każdy, kto kocha Boga i swoją Cerkiew, niech odczytuje w tym akcie także historię życia chrześcijańskiego dnia dzisiejszego" - dodał metropolita.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mark/