Ponad tysiąc wystawców i handlowców z 11 krajów weźmie udział w trwającym ponad trzy tygodnie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Ta jedna z największych kulturalno-handlowych imprez plenerowych w Europie rozpocznie się w ostatnią sobotę lipca.
754. jarmark odbędzie się tradycyjnie na ulicach historycznego centrum Gdańska. "Jest jedną z najważniejszych i największych imprez plenerowych i jarmarcznych w Europie" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski w poniedziałek podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie. „To jest taki znak szczególny i wyróżnik Gdańska w sezonie letnim na mapie Polski i Europy, który przyciąga każdego roku ok. 6-7 mln odwiedzających” – dodał.
Powierzchnia handlowa jarmarku wyniesie 41 tys. m kw. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjadą wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Węgier. Największy procent (32 proc.) jarmarkowych kramów zajmować będą rzemieślnicy, stoiska artystyczne stanowić będą 23 proc. powierzchni, a niespełna jedna piąta przypadnie kolekcjonerom. Mniej niż w poprzednim roku będzie stosik wielobranżowych (11 proc.). Organizator, czyli Międzynarodowe targi Gdańskie informują, że wśród wystawców, prawie 90 proc. to artyści, kolekcjonerzy, rzemieślnicy oraz oferujący regionalne produkty spożywcze.
30 atrakcji Jarmarku ma trwać non stop przez trzy tygodnie. Są to m.in.: drzewo poznania, brama zakochanych, zaułek pocałunków, multimedialne ławki, kiszarnia ogórków, jarmark gier, kuj żelazo póki gorące (pokaz kucia). Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta trębacz ubrany w historyczny kostium odgrywać będzie publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.
Dyrektor programowy jarmarku, Joanna Czauderna-Szreter przekonywała dziennikarzy, że „jarmark będzie dla zakochanych, punktualnych, samotnych, zmęczonych, zaczytanych, zakręconych, ornitologów, ekologicznych, aktywnych, dla hipsterów i koneserów, dla poszukiwaczy przygód, graczy i nostalgików”.
Zapewniła, że 30 atrakcji ma trwać non stop przez trzy tygodnie. Są to m.in.: drzewo poznania, brama zakochanych, zaułek pocałunków, multimedialne ławki, kiszarnia ogórków, jarmark gier, kuj żelazo póki gorące (pokaz kucia). Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta trębacz ubrany w historyczny kostium odgrywać będzie publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika. Na Długim Targu stanie Piętnasta Brama Gdańska wyposażona w mechanizm liczący przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz pokazujący aktualny wynik. Przejście co tysięcznego przechodnia będzie honorowane fanfarami. Jarmarkową bramę zaprojektował i wykonał gdański rzeźbiarz Adam Stachowicz.
Program jarmarku przewiduje wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych m.in. 214 godzin rozrywki, 24 koncerty (wystąpią np. Kayah, Gaba Kulka, Ania Rusowicz, Natalia Przybysz i Martyna Jakubowicz), 36 godzin Bajkowiska (spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci) oraz występy 100 osób grających jednocześnie na bębnie o średnicy 10 metrów. W cyklu „Koncerty pod gwiazdami” w Altanie Melomana zaprezentowane zostaną „małe dzieła wielkich mistrzów", czyli przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i filmowe.
„Pomorskie smaki” – to nazwa wydarzenia, które ma prezentować bogactwo kulinarne i kulturowe Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław. Na stoiskach z regionalnymi przysmakami i lokalną żywnością odbywać się będą też pokazy gotowania. Podczas święta chleba odbędzie się m.in. konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku.
W jarmarku wezmą udział kupcy i rybacy z Bergen w Norwegii, którzy mają zorganizować Norweski Targ Rybny i pokaz przygotowywania potraw.
Bojanowski uważa, że jedną z największych atrakcji tegorocznego jarmarku będzie największe w Europie mobilne koło widokowe, które na czas imprezy stanie na Wyspie Spichrzów. Koło widokowe ma 55 metrów wysokości. Do każdej z 41 zamykanych i klimatyzowanych kabin może wejść 8 osób.
Rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, sierżant sztabowy Lucyna Rekowska poinformowała, że każdego dnia teren jarmarku patrolować będzie kilkudziesięciu funkcjonariuszy; teren będzie zabezpieczany także od strony wody.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W ostatnich latach Jarmark św. Dominika odwiedza ok. 6-7 milionów osób rocznie. Jarmark potrwa do 17 sierpnia. (PAP)
bls/ je/ mow/