27 budynków w 20 Archiwach Państwowych przejdzie kompleksową termomodernizację. „Termomodernizacja jest jedną z inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sieci Archiwów Państwowych, jakie obecnie prowadzimy” - powiedział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Przebieg i rezultaty pierwszego etapu projektu "Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów archiwów państwowych w Polsce" przedstawiono w czwartek w Archiwum Akt Nowych. Jak poinformowano, 27 budynków w 20 Archiwach Państwowych na terenie całej Polski przejdzie kompleksową termomodernizację dzięki funduszom z Unii Europejskiej.
"Termomodernizacja jest jedną z inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sieci Archiwów Państwowych, jakie obecnie prowadzimy. Przyczyni się nie tylko do zwiększenia efektywności energetycznej, ale pozwoli też znacząco poprawić warunki przechowywania zasobu archiwalnego, czyli jednej z najbardziej istotnych części dziedzictwa narodowego Polski" – zaznaczył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk w przesłanej PAP informacji.
Kończy się właśnie pierwszy etap projektu, czyli opracowanie dokumentacji. Przygotowano już inwentaryzacje budowlane, audyty energetyczne, decyzje środowiskowe, a na ich podstawie dokumentacje projektowo-kosztorysowe, które posłużą w drugim etapie do przeprowadzenia inwestycji budowlanych.
"Zakresy prac zostały już przeanalizowane przez audytorów, którzy dobrali rozwiązania dla modernizacji naszych obiektów. Uwzględniono parametry poszczególnych budynków, ich specyfikacje, lokalizacje, strategie rozwoju oraz uwarunkowania zewnętrzne, takie jak wymagania Konserwatorów Zabytków, czy miejscowe plany zagospodarowania. W niektórych przypadkach, z uwagi na indywidualne uwarunkowania zewnętrzne, termomodernizacja nie będzie obejmowała tego, co widać na zewnątrz, a raczej rozwiązania techniczne, których na pierwszy rzut oka nie widać" – zaznaczył dyrektor Pietrzyk.
Sześć spośród tych budynków jest obiektami zabytkowymi, a część z nich znajduje się w strefie ochrony zabytków. Zakres prac termomodernizacji, poza implementację rozwiązań ekologicznych, takich jak instalacja fotowoltaiczna, zakłada budowę systemu BMS, kontrolującego podstawowe parametry obiektu (utrzymanie wymagań środowiskowych, sterowanie oświetleniem w wyznaczonych strefach, zarządzanie systemem ogrzewania, monitoring sieci elektrycznej czy monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej). Przygotowywana dokumentacja projektowa przewiduje również możliwość dalszej rozbudowy systemu BMS o np. system kontroli dostępu, CCTV, SSP i inne.
Projekt "Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów archiwów państwowych w Polsce" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki i działania 1.3 Wpieranie efektywności energetycznej w budynkach. Drugi etap – realizacja prac budowlanych – rozpocznie się w 2024 r. Jego koszty szacowane są na ponad 300 mln złotych. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/