Polska po 1989 roku

03.01.2019

28 osób odbierze medale „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

28 osób odbierze w niedzielę 6 stycznia z rąk kard. Kazimierza Nycza medal „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. W gronie nim uhonorowanych znajdzie się m.in. prof. Krystyna Szostek-Radkowa, wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych – informuje biuro prasowe archidiecezji.

Wśród odznaczonych są także cztery małżeństwa, a wielu odznaczonych związanych jest z Drogą Neokatechumenalną lub z Akcją Katolicką.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę o godz. 10.30 w archikatedrze warszawskiej. O godz. 11.00 nagrodzeni wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, koncelebrowanej przez proboszczów parafii, z których pochodzą.

Prof. Krystynie Szostek-Radkowej duszpasterstwo środowisk twórczych zawdzięcza dobrą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Wybitna śpiewaczka operowa i zasłużona pedagog wielu pokoleń artystów od początku istnienia duszpasterstwa była zaangażowana w muzyczne współtworzenie liturgii.

Z czterech małżeństw zgłoszonych do uhonorowania medalem, małżeństwo architektów: Grażyna Bujnowska-Kropczyńska i Jerzy Kropczyński to autorzy projektu kościoła w parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, którzy czuwali nad jego realizacją.

Ewa i Janusz Charczukowie, z parafii św. Augustyna w Warszawie, należą do ekipy odpowiedzialnej za kurs post-cresima, przygotowujący młodzież do sakramentu bierzmowania. Dla młodych organizują różne obozy i pielgrzymki. Oboje związani są z Drogą Neokatechumenalną, a Janusz Charczuk jest także głównym katechistą wspólnot neokatechumenalnych w parafii.

Z parafią św. Augustyna związane są także dwa kolejne małżeństwa, które zostaną odznaczone medalem. Olga i Marcin Gazi służą pomocą w pracach dla dobra innych – on logistyką i zaopatrzeniem, ona pracuje w bibliotece parafialnej. Z kolei Anna i Krzysztof Bakunowie angażują się w duszpasterstwo dzieci. Prowadzą m.in. scholę dziecięcą, która śpiewa co niedzielę na mszy świętej z udziałem dzieci. Oba małżeństwa należą do wspólnoty neokatechumenalnej.

Docenione zostaną także Elżbieta Szczepanek i Barbara Grzanka, zaangażowane w prowadzenie parafialnej biblioteki w parafii św. Augustyna na Muranowie. Z kolei Zofia Dorochowicz, Anna Majewska i Małgorzata Sztandau od lat, w ramach parafialnego Caritasu, organizują tam pomoc charytatywną dla osób potrzebujących materialnego wsparcia.

Za bezinteresowną służbę na rzecz potrzebujących uhonorowana zostanie także Alicja Perucka z parafii św. Anny w Piasecznie, gdzie posługuje od 30 lat.

Wśród tegorocznych nagrodzonych znajdzie się także pięć osób związanych z Akcją Katolicką. Elżbieta Gałka, prezes Akcji Katolickiej w parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, wrażliwa na ludzką krzywdę angażuje się w działalność charytatywną. Elżbieta Kaczmarek, prezes Akcji Katolickiej w parafii św. Tadeusza w Warszawie, wieloletnia dyrektor biura Akcji Katolickiej i współorganizatorka Tygodni Społecznych oraz Katarzyna Ptasińska, prezes Akcji Katolickiej w parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, zaangażowana m.in. w Tygodnie Społeczne.

Ponadto z Akcji Katolickiej w parafii Świętej Trójcy w Warszawie: Jadwiga Bajorek, zaangażowana w dzieła charytatywne, wspieranie ubogich dzieci i pomoc misjom oraz Alicja Krysiak, która prowadzi parafialną kawiarenkę, gdzie organizuje prelekcje i wykłady na tematy religijne, przyczyniając się do propagowania wartości chrześcijańskich.

W gronie nagrodzonych znajdą się też: kierownik budowy kościoła w parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem Marek Waśkiewicz, który swoją pracę wykonywał społecznie i z wielkim oddaniem, fotograf Marta Witkowska z parafii św. Augustyna z Warszawie, która dokumentuje fotograficznie parafialne uroczystości, organistka Nela Dłutowska z parafii św. Jana Kantego w Warszawie prowadzi chór i swoją posługą przyczynia się do głębszego przeżywania liturgii oraz Maryla Topczewska-Metelska i Maciej Gliński – wieloletni redaktorzy biuletynu parafialnego "Sanktuarium św. Andrzeja Boboli" – jednego z najstarszych pism parafialnych w archidiecezji warszawskiej poświęconego życiu chrześcijańskiemu.

Troje zgłoszonych do odznaczenia związanych jest z parafią św. Zygmunta w Słomczynie. Grzegorz Banecki od wielu lat zajmuje się redagowaniem i drukiem parafialnej gazetki oraz redakcją strony internetowej. Ponadto opracowuje zbiór 4 tys. biogramów duchownych pomordowanych w XX wieku. Jolanta Kornaszewska jest katechetką i przewodniczącą parafialnego zespołu Caritasu, który roztacza opiekę nad ubogimi i potrzebującym. Z kolei Marcin Ambroziak od wielu lat prowadzi w parafii scholę dziecięcą i młodzieżową, dbając tym samym o oprawę muzyczną niedzielnej liturgii.

Medale "Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii. Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w 2009 r. i do tej pory otrzymało je 569 osób. Wraz z tymi, którzy odbiorą je 6 stycznia, liczba nagrodzonych medalem będzie wynosiła 597. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL