30 lipca rozpocznie się 59. festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB). Przez dziewięć dni w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i innych miastach wystąpi 90 zespołów, kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych z Polski i zagranicy.
Pojedyncze koncerty odbędą się także w innych miejscowościach: Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej i czeskim Jabłonkowie. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, uliczne korowody, warsztaty i konkursy. 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia.
Na TKB spotykają się ludzie, "dla których rodzima tradycja jest wartością, budującą ich tożsamość, a jej ochronie poświęcają swój czas, talent i siły". "Przychodzą na koncerty również ci, którzy chętnie wykorzystują okazję do posłuchania muzyki ludowej, obejrzenia tradycyjnych tańców, poznania zwyczajów i obrzędów swojego regionu, kraju, a także różnych zakątków świata" - czytamy na stronie wydarzenia.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współorganizatorem - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
We wtorek o godz. 14.30. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa dotycząca 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Po raz pierwszy odbył się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.(PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/