Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z twórców Panoramy Racławickiej, odsłonięto w poniedziałek w budynku, w którym od 35 lat eksponowane jest to dzieło. Trudno wyobrazić sobie wizytę we Wrocławiu bez odwiedzenia tego miejsca - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
Popiersie Wojciecha Kossaka osłonięto w charakterystycznym budynku rotundy, w którym znajduje się Muzeum „Panorama Racławicka” (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu) i w którym równo od 35 lat prezentowane jest to monumentalne dzieło.
Popiersie Kossaka ustawiono obok znajdującego się w holu Muzeum „Panorama Racławicka” popiersia drugiego z najważniejszych autorów tego obrazu – Jana Styki.
„Obok Jana Styki to właśnie Wojciech Kossak uznawany jest za malarza, któremu to monumentalne dzieło szczególnie wiele zawdzięcza” - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Oszczanowski zaznaczył, że popiersie Kossaka odsłaniane jest w szczególnym momencie. „14 czerwca 2020 r. przypadła 35. rocznica udostępnienia Panoramy Racławickiej. Trudno wyobrazić sobie wizytę we Wrocławiu bez odwiedzenia tego miejsca; ten obraz to dzieło ikoniczne” - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Dyrektor poinformował też, że decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na trzeci etap modernizacji budynku, w którym eksponowana jest Panorama Racławicka przeznaczone zostaną dodatkowe pieniądze z funduszy europejskich. Pierwotnie na ten projekt miało zostać przeznaczonych 6,8 mln zł, teraz tę kwotę zwiększono o dodatkowe 11,5 mln zł.
Budynek Panoramy Racławickiej będzie zamknięty na czas remontu od sierpnia do marca 2021 r.
Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z Insurekcji Kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.
Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.
We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ mok/