Kolejne 53 tomy rękopisów z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie przeszło konserwację. Zespół konserwatorów pod kierownictwem Ewy Pietrzak zajął się tym razem tomami Akt Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej z wieków od XVI do XVIII.
"Kończymy kolejny rok pracy przy woluminach, która trwa już osiem lat. Zniszczenia ksiąg to najczęściej: uszkodzenia bloków, pęknięte zwięzy, zabrudzone i uszkodzone karty, przesuszona skóra i poobrywane grzbiety. Można by powiedzieć, że na tym etapie dla konserwatora jest to już projekt mało interesujący, ale nie: wciąż wymieniamy doświadczenia, znajdujemy nowe miejsca, w których można pozyskać dobre materiały: skórę, barwniki czy naprawić uszkodzone okucia i zapinki. Wciąż daje nam to radość" - mówiła Pietrzak.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, że jest bardzo wdzięczny za przeprowadzone prace, bo w Akta Officialia i Episcopalia zapisane jest życie diecezji krakowskiej i tych ziem, które przez wieki do niej należały, a jednocześnie jest to zapis dotyczący dziejów narodu i państwa polskiego.
"Zdajemy sobie sprawę, że w I Rzeczpospolitej działalność Kościoła była bardzo głęboko związana z rzeczywistością i państwa polskiego, i polskiej kultury” - powiedział abp Jędraszewski. Wyraził nadzieję, że projekt konserwacji archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie będzie kontynuowany także w najbliższych latach.
Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej ks. prof. Jacek Urban mówił, że poddane konserwacji księgi zostaną zdigitalizowane, co oznacza, że czytelnicy będą mieli dostęp do ich elektronicznej a nie w oryginalnej, papierowej wersji.
"Te księgi nigdy wcześniej nie były poddane kompleksowej konserwacji. Jeżeli robiono jakieś zabiegi to jedynie introligatorskie" – mówił ks. prof. Urban. Dodał, że znajdujące się w krakowskim archiwum akta są bezcennym materiałem dla badaczy, bo dawna diecezja krakowska była bardzo rozległa.
Ratowanie archiwaliów wsparł finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zbiór Akta Officialia i Episcopalia zachowany w Krakowie liczy 626 tomów rękopiśmiennych ksiąg. To akta oficjała stojącego na czele sądu biskupiego oraz akta czynności biskupów krakowskich. Każda z ksiąg ma od 600 do nawet 2,5 tys. stron. Zbiór ten należy do najważniejszych i najpełniejszych w Polsce, obok zbiorów poznańskiego, gnieźnieńskiego i wrocławskiego. Składają się na niego kompletne "brudnopisy" (protokoły), jak i "czystopisy" (indukty) poszczególnych roczników.
Prace konserwatorskie przy zbiorach Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie trwają od 2010 r. Do tej pory udało się odnowić ok. 500 woluminów, z których najstarszy pochodził z 1410 r. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw/