Zwiedzanie średniowiecznych fresków w Lubiechowej, fragmentu muru berlińskiego w Sosnówce, czy spacer po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów – to niektóre z atrakcji rozpoczynających się w sobotę Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Przygotowano 60 wydarzeń w 30 miejscowościach.
Tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Moja droga”. Organizatorzy, wykorzystując motyw drogi zapraszają do podróży po polskiej kulturze i historii, ale również zachęcają do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych - powiedziała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
O powojennych drogach, które musieli przebyć osiedlający się na Dolnym Śląsku mieszkańcy będzie można posłuchać podczas wykładów w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, czy prelekcji w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Po raz pierwszy w EDD weźmie udział Stowarzyszenie Podróżników Tu i Tam, dzięki któremu zwiedzający będą mogli podziwiać średniowieczne freski w Lubiechowej koło Świerzawy na Pogórzu Kaczawskim. „Podróż w czasie i przestrzeni będziemy mogli odbyć także dzięki średniowiecznym polichromiom we Wleniu i w Siedlęcinie, gdzie znajduje się jedyne na świecie dzieło przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora” – zapowiadają organizatorzy.
Muzeum w Głogowie zaprezentuje opowieść o średniowiecznych kontaktach kulturowych Głogowa z Wrocławiem i archeologicznych tajemnicach ukrytych pod drogami miasta, a biblioteka w Świdnicy zaproponuje wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika Arkadego Fiedlera, któremu poświęcony będzie także wykład w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Z kolei Ossolineum pokaże zdjęcia Heleny Modrzejewskiej z własnych zbiorów i przedstawi historię życia aktorki.
We Wrocławiu będzie można wziąć udział w spacerze po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów, podczas którego aktor Tomasz Kwietko–Bębnowski przeczyta fragmenty ich wspomnień. Specjalne atrakcje dla zwiedzających przygotowało także Muzeum Narodowe i Etnograficzne, Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł, gdzie odbędzie się spacer „Droga przez Wrocławskie Tereny Wystawowe”.
Z kolei w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie można spotkać się z Andrzejem Popielem odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym „Korona Królów”.
Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku odbędą się w dniach 12-13 i 19-20 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ skr/