9 października w Kościele katolickim przypada Niedziela św. Franciszka. Parafie mogą włączyć się w obchody poprzez zorganizowanie tzw. podzielników, czyli przestrzeni wymiany przedmiotami codziennego użytku – mówi PAP Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Niedziela św. Franciszka to wydarzenie odbywające się w tym roku pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski w pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu – w tym roku 9 października.
Jak przypomniała Kadziak, hasłem tegorocznych obchodów są słowa: "Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia".
"Inspiracją były dla nas słowa św. Pawła z Dziejów Apostolskich, że więcej radości płynie z dawania, aniżeli z brania. Chcemy skupić się na solidarności międzyludzkiej, pokazać że wszyscy mamy wiele przedmiotów, którymi możemy podzielić się z innymi, którzy mają mniej" – wyjaśniła.
Zdaniem Kadziak miejscem, które w naturalny sposób powinno łączyć ludzi, jest parafia. "W parafii możemy dzielić się nie tylko dobrami duchowymi, ale też materialnymi. Stąd pomysł, by poza wspólną modlitwą w niedzielę św. Franciszka zorganizować w parafiach tzw. podzielniki, czyli specjalną przestrzeń dzielenia się i wymiany konkretnymi rzeczami, jak dobre ubrania i przedmioty codziennego użytku" – mówiła.
Dodała, że w tym roku jedna z parafii z Nowego Sącza zorganizowała u siebie wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
"Kryzys ekologiczny nie jest jedynym, przed którym obecnie stajemy. Biorąc pod uwagę wysoką inflację i widmo ubóstwa energetycznego, chcemy pokazać, że problemy ekologiczne i społeczne są ze sobą ściśle połączone. Chcemy szukać wspólnych rozwiązań tej trudnej sytuacji" – podkreśliła.
Kadziak zastrzegła, że część ludzi kojarzy ekologię z narzucaniem ograniczeń, tymczasem niedziela św. Franciszka ma zachęcać do kultywowania wielkodusznego umiarkowania i prostoty, oznaczających uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania.
"Papież Franciszek wielokrotnie przestrzegał przed pułapką konsumpcjonizmu, przed egoizmem i zachęcał do solidarności międzypokoleniowej. Chcemy odpowiedzieć na to wezwanie" – mówiła.
Poinformowała, że parafie mogą włączyć się w obchody Niedzieli św. Franciszka także poprzez wspólne odmówienie modlitwy w intencjach troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych mszach św. 9 października wraz z odczytaniem katechezy przygotowanej z fragmentów encykliki "Laudato si'" papieża Franciszka. Zastrzegła, że materiały zostały rozesłane do części diecezji. Są też dostępne w zakładce "materiały" na stronie www.zieloneparafie.pl.
Parafie mogą również dołączyć do bezpłatnego programu Zielonych Parafii, objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski, poprzez rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl – aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej. Kadziak zaznaczyła, że obecnie w programie Zielone parafie zarejestrowanych jest 137 parafii z całej Polski.
Odbywająca się w Polsce po raz czwarty Niedziela św. Franciszka jest zwieńczeniem Czasu dla Stworzenia (ang. Season of Creation), czyli wspieranego przez papieża Franciszka ekumenicznego miesiąca modlitw w intencji świata stworzonego, który w tym roku rozpoczął się 1 września i zakończył 4 października.
Program Zielone parafie jest inicjatywą Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Laudato si Movement, zrzeszającej ponad 700 organizacji katolickich i tysiące wiernych na całym świecie w celu realizacji wezwania do troski o stworzenie w obliczu kryzysu klimatycznego.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska powstał w czerwcu 2015 r. w odpowiedzi na przesłanie encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Ruch ściśle współpracuje z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jego członkowie działają w duchu chrześcijańskiej ekologii integralnej, opierając się na wrażliwości św. Franciszka z Asyżu i na nauczaniu papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/