Zmarły w ubiegłym tygodniu biskup pomocniczy senior archidiecezji Adam Lepa mając zdecydowane poglądy potrafił je łączyć z absolutnym szacunkiem do każdego – podkreśla w rozmowie z PAP po uroczystościach żałobnych metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Ksiądz biskup Adam Lepa – co przypominali jego współpracownicy - był znany przede wszystkim ze swoich zainteresowań współczesnymi mediami. „To rzeczywiście była pasja księdza biskupa Adama, ale dość późna, pasja już biskupia” – powiedział PAP metropolita łódzki po mszy żałobnej.
„Wcześniej był zaangażowany w pracę z młodzieżą, studentami, nauczycielami, przedstawicielami środowisk ekumenicznych i twórczych” – podkreślił. „Jak biskup Lepa coś robił, to robił to na całego. I tak też było z mediami” – wspominał zmarłego abp Ryś. „Właśnie jeśli chodzi o media miał tak bogatą, wyjątkową medioznawczą bibliotekę, że nie ma chyba takiej w całej Polsce” – przekonywał.
„Wspominam go, jako pełnego życzliwości, bardzo dobrego człowieka. A trzeba pamiętać, że ksiądz biskup Adam Lepa miał zdecydowane poglądy, ale potrafił je łączyć z absolutnym szacunkiem do każdego” – przypomniał arcybiskup Ryś.
Adwokat i dziennikarz Marek Markiewicz mówił o biskupie Lepie, jako o człowieku bardzo cierpliwym. „Bardzo konsekwentnie, ale spokojnie zabiegał przez lata, aby nie mówić o mediach: +środki masowego przekazu+, a +środki społecznego przekazu+. I dopiął swego, bo teraz właśnie tak mówimy” – podkreślił mecenas Markiewicz.
Redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski przekonywał, że Adam Lepa był wśród polskich biskupów najwybitniejszym znawcą mediów. „Nie były to schematy, tylko wiedza pogłębiona” – mówił PAP Przeciszewski. „Biskup Lepa studiował rzeczywistość mediów. Rzeczywistość komunikacji. Dlatego, że był pewien, iż we współczesnym świecie, ewangelizacja, czyli przekazywanie Słowa Bożego, może być skuteczne, jeśli będzie przekazywane nie tylko w kościołach, ale także za pośrednictwem mediów” – tłumaczył. „Zdaniem księdza biskupa Lepy przyszłość chrześcijaństwa zależy do tego, na ile będzie ono obecne we współczesnych mediach” – wspomniał biskupa redaktor naczelny KAI.
W uroczystościach pogrzebowych zmarłego w ub. tygodniu biskupa pomocniczego seniora Adama Lepy, które odbywały się w Łodzi w piątek i sobotę, wziął udział m.in. jałmużnik papieski związany z łódzką archidiecezją kardynał Konrad Krajewski. Przewodniczył on w sobotniej żałobnej mszy świętej, którą w sobotę odprawiono w archikatedrze przy Piotrkowskiej.
List od papieskiego sekretarza stanu Pietro Parolina odczytał arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki. "Odszedł pasterz, który pełnił posługę w myśl biskupiego zawołania +W miłości i cierpliwości+. Dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią świętej pamięci biskupa Adama Lepy. Jestem wdzięczny za jego modlitwy, dobroć, pracę w Radzie Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu oraz Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów i Synodzie Biskupów dla Europy, za posługę dydaktyczną, informacyjną na rzecz kandydatów do kapłaństwa" - przekazał słowa papieża Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolin.
"Jego Świątobliwość zawierza biskupa Adama Bożemu Miłosierdziu, wyprasza wstawiennictwo Świętego Józefa patrona archidiecezji łódzkiej i Świętej Faustyny patronki Łodzi" - zwrócił uwagę w liście odczytanym przez metropolitę łódzkiego papieski sekretarz stanu.
Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego jego ciało spocznie w grobie rodzinnym na łódzkim cmentarzu pod wezwaniem św. Wojciecha. Bp Adam Lepa przez całe życie był związany z Łodzią, tutaj urodził się 17 marca 1939 r. w rodzinie robotniczej, gdzie – jak podkreślał sam biskup – wiara była drogowskazem. Ukończył studia teologiczne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym i w 1962 r. otrzymał święcenia prezbiteratu.
Pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu organizującego łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 r. W tym samym roku papież Jan Paweł II mianował Lepę biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym afrykańskiej Regiany. W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów. Bp Lepa w latach 1991-1999 był członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego.
W latach 1988-1993 ks. bp Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Był też założycielem "Łódzkich Studiów Teologicznych" i ich pierwszym redaktorem naczelnym periodyku. Bp Lepa napisał 12 książek i kilkuset artykułów naukowych oraz prasowych poświęconych głównie problematyce mediów. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ aszw/