Religia

03.11.2019

Abp H. Hoser laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

Abp Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski, otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane za zasługi dla polskiej wsi zostanie wręczone 20 lutego 2020 r. w Sekretariacie KEP – poinformowało PAP w niedzielę biuro prasowe episkopatu.

"Abp Hoser podkreślał, że to dzięki miłości do ziemi i poczuciu wolności rolników przetrwaliśmy czasy totalitaryzmów hitlerowskiego i komunistycznego. Nazywał rolników twórcami naszej narodowej tożsamości" – czytamy w komunikacie kapituły nagrody.

Obradująca pod honorowym przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego kapituła postanowiła nagrodzić abp. Hosera za konsekwentne i wytrwałe nauczanie "kierowane zarówno do rolników, jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce".

"Kapituła doceniła także wezwania o realne wsparcie kierowane przez laureata do wszystkich, od których zależy pomoc w rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych. Takie gospodarstwa, jako najbliższe naturze, doceniają wagę ochrony środowiska i stan przyrody. Żywność z tych gospodarstw jest najwyższej jakości" – napisali członkowie kapituły w komunikacie.

Członkowie kapituły, przyznając nagrodę abp. Hoserowi, honorują jednocześnie tradycję, jaką niesie ze sobą ród Hoserów, zasłużony dla rozwoju polskiego ogrodnictwa od 1844 r. Przypominają też, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które "dotknęła komunistyczna grabież".

W tym roku kapituła przyznała nagrodę po raz szesnasty. Wręczenie jej nastąpi 20 lutego 2020 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja Solidarna Wieś. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. W roku ubiegłym otrzymał ją zespół pieśni i tańca Mazowsze. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL