Wnioskiem z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego powinno być odrodzenie wiary; z odrodzenia wiary bierze się inne spojrzenie na rzeczywistość, biorą się też siły, które przekraczają nasze własne siły, oraz bierze się dążenie do transcendencji – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił w niedzielę przed uroczystością beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, że wnioskiem z beatyfikacji powinno być odrodzenie wiary. "Z odrodzenia wiary bierze się inne spojrzenie na rzeczywistość, biorą się też siły, które przekraczają nasze własne siły, bierze się też dążenie do transcendencji" - mówił hierarcha.
Zauważył, że w sobotę odbyło się na Politechnice Poznańskiej forum poświęcone zagrożeniom obecnego czasu.
Jak dodał, głównym zagrożeniem jest fakt, że "pięć głównych centrali medialnych opanowuje w tej chwili nie pojedynczego człowieka, nie Polskę, ale obejmuje swoją kontrolą cały świat". "Prowadzi to do tego, żeby z człowieka - także z Polaka - uczynić doskonałego konsumenta tzn. człowieka, który będzie ograniczał swoje pragnienia do materii i będzie całkowicie usatysfakcjonowany, jeśli pragnienia materialne zostaną spełnione" - mówił abp Gądecki.
Zastrzegł, że wobec tych zagrożeń trzeba dawać odpowiedź, która jest "odpowiedzią wiary, na miarę kardynała Wyszyńskiego". Zdaniem hierarchy, proces laicyzacji, który trwa w Europie, "może zostać zupełnie odwrócony, jeżeli tylko nie zabraknie wiary". "To jest właściwe moja odpowiedź na to, co stoi przed nami" - zaznaczył.
Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w niedzielę o godz. 12. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
Eucharystię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Będzie także 45 biskupów z zagranicy.
W liturgii beatyfikacyjnej wezmą także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem, Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrem Glińskim. Będą także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ par/