Dobrze przeżyte Triduum Paschalne ustawia cały rok we właściwej perspektywie - powiedział w czwartek abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił do dobrego przeżywania tego czasu.
"Serdecznie zapraszam wszystkich do aktywnego przeżywania Triduum Paschalnego, czyli tych trzech świętych dni, które stanowią samo centrum roku liturgicznego w Kościele katolickim. Dobrze przeżyte Triduum Paschalne ustawia cały rok we właściwej perspektywie" – powiedział w czwartek Abp Stanisław Gądecki.
"Człowiek, który umie skoncentrować się na drodze naszego Pana, który poprzez swój krzyż, cierpienie i poprzez zmartwychwstanie zasiadł po prawicy Ojca, ma przed sobą, przed swoimi oczyma, całą drogę chrześcijańską, która przed nami stoi, nie podlega lękowi, który towarzyszy nam, gdy tracimy z oczu Chrystusa Zmartwychwstałego" – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się w Wielki Czwartek. Od tego dnia do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa i jego zmartwychwstanie.
W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium Odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.
Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy - największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha, w jidysz Pajsoch, w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście - odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.
Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne, był świętowany dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 roku.
Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii, ale już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku, mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa (Wielki Piątek), jego odpoczynku w grobie (Wielka Sobota) i jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ wus/