Przywracajmy Chrystusa w mentalności, kulturze, języku oraz normach moralnych i prawnych narodów Europy – apelował przed niedzielnym Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
W wieczornym Apelu Jasnogórskim uczestniczyli m.in. goście II Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi.
W rozważaniach przed Apelem Jasnogórskim metropolita częstochowski nawiązał do życia i dzieła św. Jana Pawła II. Wspomniał jego apostolskie pielgrzymki do ojczyzny, a także beatyfikacje i kanonizacje świętych polskich patronów „danych nam jako znaki zwycięstwa na drogach odzyskanej niepodległości”. „Dziś z Ruchem Europa Christi prosimy o dar jego patronatu dla Europy” - podkreślił abp Depo.
„Dziękujemy za jego słowa prawdy w Duchu Świętym, odmieniającym oblicze tej ziemi - zwłaszcza, kiedy tak wielu w naszym kraju szafuje słowami i pojęciami takimi, jak: wolność, równość, tolerancja, konstytucja czy demokracja, których rzekomo trzeba bronić, a swoimi wyborami i czynami narażają te wartości na marginalizację, a naszą ojczyznę na utratę podmiotowości wobec narodów Europy i Świata” - uznał metropolita.
„Dlatego Maryjo, Matko Kościoła i wszystkich ludów i narodów, przychodzimy dziś przed twój obraz na progu obrad i spotkań w Częstochowie, Warszawie czy Łodzi drugiego kongresu Europa Christi, zainicjowanego przez księdza infułata Ireneusza Skubisia, aby przywrócić utracone miejsce dla Chrystusa w mentalności, kulturze, języku i normach moralnych i prawnych narodów Europy” - mówił arcybiskup.
„Wskazuj wszystkim prelegentom i uczestnikom, ludziom środków społecznego przekazu, drogi odkrywania mądrości i mocy Bożej, która objawiła się w sposób szczególny w krzyżu Chrystusa, a który to fakt uobecnia się w każdej eucharystii” - modlił się abp Depo.
„Niech ten wysiłek wspólnoty Europa Christi pomoże w przezwyciężaniu wszelkich zagrożeń i zła, które w różnych narodach Europy i świata godzą w podstawowe środowiska życia i miłości. Przez twoje macierzyńskie i niepokalane serce prosimy Ducha Świętego, aby poszerzył pragnienia naszych umysłów i sumień, abyśmy byli coraz bardziej współpracownikami Boga w dziele budowania jedności i przyszłości Polski, Europy i świata na jedynym fundamencie, który został położony przez samego Boga, a którym jest Jezus Chrystus, twój syn i nasz odkupiciel” - dodał.
Rozpoczęty niedzielną modlitwą w Częstochowie II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi będzie miał swoje odsłony w kilku miejscach Polski. Debaty w ramach kongresu, któremu nadano hasło "Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II", odbędą się w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi i Częstochowie. Spotkania będą poświęcone takim tematom, jak rechrystianizacja Europy, Kościół w Europie czy prawo, a wartości w Europie.
Jak akcentował na poprzedzającej tegoroczny kongres wrześniowej konferencji prasowej w Warszawie moderator Europa Christi ks. Ireneusz Skubiś, Ruch chce być budowniczym jedności - jedności chrześcijan w Europie, ukazując postać św. Jana Pawła II jako przyszłego patrona Europy i ojca Europy.
Ks. Skubiś wskazał, że kongres ma budować świadomość, że "Europa ma chrześcijańskie zakorzenienie i że ten świat wartości, który był budowany przez ponad dwa tysiące lat, nie może być zniweczony". Zaznaczył, że wielkim zagrożeniem dla Europy jest ateizm. „I dlatego trzeba wrócić do Chrystusa, wrócić do normalności, a normalnością człowieka jest miłość, aby człowiek uznawał drugiego człowieka za brata. To jest główny cel kongresu" - wyjaśniał ks. Skubiś.
Ruch Europa Christi powstał w 2016 r. Pierwszy kongres odbył się w 2017 roku w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. Tegoroczne wydarzenie – w zamyśle organizatorów - wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Inicjatywa powstała z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ par/