Rodzina Ulmów pokazała, jak należy szanować, jak należy pomagać drugiemu człowiekowi, jak należy żyć miłością - powiedział przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów.
Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września w Markowej, gdzie zostali zamordowani.
W nagraniu opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda podkreślił, że "każda rodzina powinna być zbudowana na tym największym przykazaniu, jakim jest przykazanie miłości".
"Dlatego warto powrócić do tego pięknego świadectwa, przykładu rodziny Ulmów – Wiktorii, Józefa i siedmiorga ich dzieci. Zwłaszcza tego najmłodszego, które jeszcze się do końca nie narodziło" – podkreślił abp Wojda.
Przewodniczący Episkopatu zachęcił wszystkich, aby pierwsza rocznica beatyfikacji Ulmów była okazją do "zaczerpnięcia wzoru, jak należy żyć w dzisiejszym świecie: skłóconym, podzielonym, w którym tak bardzo brakuje poszanowania dla drugiego człowieka".
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 r. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi - dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Na 51 krajów świata, Polacy są największą grupą narodowościową wśród Sprawiedliwych (7232 osób). Na terenie Generalnego Gubernatorostwa (okupowane przez Niemcy tereny Polski) pomaganie Żydom karane było śmiercią.(PAP)
iżu/ mark/