Religia

08.12.2018

Algieria: beatyfikacja 19 katolickich męczenników z czasów wojny domowej

Prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Becciu ogłosił w sobotę w Oranie w imieniu papieża Franciszka błogosławionymi 19 męczenników, zabitych za wiarę w latach 90. ubiegłego stulecia podczas algierskiej wojny domowej.

Na mszy beatyfikacyjnej obecnych było około 1200 osób, w tym algierski minister do spraw religijnych Mohamed Aissa oraz wiceminister spraw zagranicznych Francji Jean-Baptiste Lemoyne.

Na początku uroczystości arcybiskup Algieru Paul Desfarges złożył hołd "niezliczonym tysiącom ofiar algierskiej wojny domowej, anonimowych bohaterów naszych czasów". Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Jak się szacuje, zbrojny konflikt islamistów z państwem algierskim w latach 1992-2002 i towarzyszące mu akty krwawego terroru kosztowały życie około 200 tys. ludzi. Wśród nich był beatyfikowany w sobotę biskup Oranu, Francuz Pierre-Lucien Claverie, który latem 1996 roku zginął wraz ze swym muzułmańskim kierowcą w zamachu bombowym.

Błogosławionymi ogłoszono także siedmiu francuskich zakonników-trapistów, uprowadzonych w marcu 1996 roku z ich klasztoru niedaleko miasta Medea w regionie Algieru. W dwa miesiące później w tej samej okolicy odnaleziono ich odcięte głowy. Ta zrelacjonowana w głośnym filmie fabularnym "Ludzie Boga" zbrodnia nie została do końca wyjaśniona - istnieją podejrzenia, że sprawcą były algierskie służby specjalne, a ich motywem chęć dodatkowego zohydzenia islamistów w oczach własnego społeczeństwa i zagranicy.

Pozostali nowi błogosławieni to czterej zakonnicy francuscy i jeden belgijski oraz sześć zakonnic - trzy Francuzki, dwie Hiszpanki i Maltanka. Wsztscy zginęli z rąk islamistów w latach 1994-1996. (PAP)

dmi/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL