Aplikacja mobilna Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytki w Polsce” jest już dostępna w nowej, ulepszonej odsłonie. Ponad 22 500 zabytków w zasięgu ręki, a do tego fotografie i rzetelne informacje na temat każdego obiektu opracowane przez ekspertów NID.
Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Dodatkowo aplikacja korzysta z zasobów projektu Wiki Lubi Zabytki, prowadzonego przez fundację Wikimedia Polska, z którą Instytut współpracuje od 2011 r.
Jeśli wyruszasz w podróż po Polsce wystarczy telefon i aplikacja „Zabytki w Polsce”, przygotowana przez NID specjalnie z myślą o turystach. Teraz bez problemu można zaplanować wyprawę lub sprawdzić, gdzie warto wybrać się na wycieczkę. Prosta w obsłudze aplikacja za pośrednictwem systemu GPS dokładnie określi miejsce, w którym się znajdujesz i zaprezentuje informacje o zabytkach położonych w najbliższej okolicy. Zabytki można też wyszukiwać, korzystając z mapy; mamy także dokładne dane, w jakiej odległości znajdujemy się od wybranego obiektu. Do tego historia obiektu, ciekawostki oraz wyjątkowe zdjęcia, również te archiwalne – to wszystko oferują „Zabytki w Polsce”.
Aplikacja to odpowiedź NID na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami - ma zachęcić nie tylko do wirtualnego, ale przede wszystkim aktywnego zwiedzania.
Znajdziemy tam kilkadziesiąt tysięcy zabytkowych obiektów, ale dane te będą systematycznie uzupełnianie - specjaliści Instytutu już pracują nad opisami kolejnych zabytków.
Aplikacja bazuje na danych zawartych na geoportalu NID dostępnego pod adresem http://mapy.zabytek.gov.pl
„Zabytki w Polsce” można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play. Wszelkie uwagi i pytania na temat aplikacji należy kierować na e-mail: gis@nid.pl
Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa