Archikatedra warszawska św. Jana Chrzciciela ma nowe stacje drogi krzyżowej. Płaskorzeźby swoją tematyką nawiązują do historii zburzonej przez okupantów stolicy. 17 marca poświęci je kard. Kazimierz Nycz - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Archikatedra warszawska została zburzona w czasie Powstania Warszawskiego. Przez jej część przechodził front wojenny.
"Wojska niemieckie wdarły się w miejsce, gdzie stoi pomnik obrońcy ludu, marszałka Małachowskiego, aby założyć front na linii od Kaplicy Literackiej do Kaplicy Prymasowskiej. Z drugiej strony broniły się oddziały powstańcze. Tędy biegła linia frontu, tutaj lała się krew" - wspominał Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyńskiego 23 września 1975 r.
Autorem stacji drogi krzyżowej jest rzeźbiarz Łukasz Krupski. Płaskorzeźby wskazują na znaczenie świątyni ukazując jej miejsce w dramatycznej historii miasta.
"W obrazie zniszczonej katedry i miasta możemy dostrzec perspektywę człowieka i perspektywę Boga, które splatają się na tej najważniejszej Chrystusowej drodze krzyżowej i na tylu innych, którymi sami podążamy" - czytamy w komunikacie.
Płaskorzeźba drugiej stacji drogi krzyżowej zatytułowanej "Chrystus bierze na swoje ramiona krzyż", widać Jezusa trzymającego w dłoni miasto, w tym górującą nad spiętrzeniem domów warszawską katedrę. "Miasto jest symbolem całej ludzkości" - czytamy w komentarzu do stacji.
W czwartej stacji drogi krzyżowej "Spotkanie Jezusa z Matką" ukazana jest dłoń Maryi wskazująca na Syna. Gest ten znany jest z obrazu Jasnogórskiego, którego kopia znajduje się w prezbiterium archikatedry. Natomiast płaskorzeźba XII stacji "śmierć Jezusa na Krzyżu" ukazuje krzyż pośrodku ruin katedry, wysadzonej w powietrze i zbombardowanej przez hitlerowców.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poświęci nowe stacje drogi krzyżowej 17 marca o godz. 17.30. Następnie odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej, które poprowadzi bp Michał Janocha.
Łukasz Krupski jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatem nagrody im ks. Pasierba. Jest on też m.in autorem pomnika "Ave Crux" w kościele św. Anny w Warszawie, portretu Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim, statuetki nagrody im. ks. Bukowińskiego oraz popiersia Stefana Kardynała Wyszyńskiego na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/