Placówki kultury z Radomia i regionu włączają się w organizowaną w całym kraju w sobotę Noc Muzeów. Do godz. 2 w nocy w mieście kursować będą specjalne bezpłatne autobusy dla zwiedzających.
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wydarzenie jest organizowane pod hasłem "Tajemnicą jest kobieta...". W programie m.in. zwiedzanie wystaw, konkursy plastyczne, wykłady, pokaz mody oraz koncerty.
Kuratorzy oprowadzać będą po wszystkich wystawach czasowych oraz po stałej ekspozycji dzieł Jacka Malczewskiego. "Zwiedzanie stałej wystawy – zgodnie z hasłem naszej tegorocznej Nocy Muzeów - będzie się odbywało pod kątem kobiety; zwrócimy szczególną uwagę na kobiety w życiu Jacka Malczewskiego" – zapowiedziała kierowniczka działu naukowo-oświatowego Ilona Pulnar-Ferdjani.
W znajdującym się w sąsiedztwie "Malczewskiego" Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów) obejrzeć będzie można dwie wystawy "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" oraz "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku". W "Resursie Obywatelskiej" natomiast na uczestników imprezy czekać będzie ekspozycja pn. "Nie poszła z dymem. Historia radomskiej +Tytoniówki+.
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" będzie można m.in. obejrzeć ekspozycję Basi Bańdy "Róże i róże". W programie są też koncerty jazzu eksperymentalnego i muzyki elektronicznej oraz projekcje filmowe. Muzeum Wsi Radomskiej, oprócz zwiedzania stałych wystaw, organizuje w Noc Muzeów potańcówkę. Do tańca będzie przygrywać kapela pochodzącego z Wieniawy k. Radomia Jana Wochniaka, jednego z najlepszych bębnistów w Polsce.
W związku z Nocą Muzeów, w nocy z soboty na niedzielę w Radomiu uruchomione zostaną bezpłatne linie 100 i 101, zapewniające dojazd do placówek kultury w mieście.
Atrakcje związane z Nocą Muzeów zapewniają także placówki w innych mniejszych miastach subregionu radomskiego, np. Muzeum Jana Kochanowskiego mieszczące się w znajdującym się ok. 45 km od Radomia Czarnolesie. Placówka proponuje oprócz zwiedzania stałej wystawy poświęconej ojcu poezji polskiej warsztaty malowania na ceramice i warsztaty wikliniarskie oraz zajęcia jogi i koncert Stanisława Soyki.
W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (30 km od Radomia) można będzie obejrzeć wystawy instrumentologiczne oraz nowo otwartą wystawę historyczno-artystyczną opowiadającą o miejscowym zamku i jego właścicielach. Działać będzie także muzealne kino, w którym zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o budowniczych ludowych instrumentów muzycznych oraz filmy popularnonaukowe o najcenniejszych szydłowieckich zabytkach: zamku i kościele pw. św. Zygmunta.
W oddalonych o 10 km od Szydłowca Chlewiskach zwiedzić można zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach będącą oddziałem Narodowego Muzeum Techniki. Oprócz wielkiego pieca hutniczego, który opalany był węglem drzewnym, w jednej z hal zgromadzono także stare motocykle i samochody, np. syrenki, warszawy, przedwojenne polskie fiaty 508, duże fiaty, polonezy.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce proponuje Noc Muzeum połączoną z 55 urodzinami placówki. Zwiedzać będzie można wystawy stałe: "Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA" oraz "Warka – miasto dotknięte historią". W planach są także koncerty, wystawy plenerowe i warsztaty drzeworytnictwa. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/