Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze została ogłoszona w piątek podczas mszy św. sanktuarium Diecezji Warszawsko-Praskiej. Tego dnia w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczystości tej przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.
W wygłoszonej homilii bp Kamiński powiedział: "Ile wybitnych postaci, ile ważnych rocznic zgromadziło się w tej świątyni, sięgając jej początków 1904 roku, kiedy księżna Maria Radziwiłłowa otrzymała błogosławieństwo od papieża Piusa IX. I od tej chwili rozpoczęły się starania, aby tutaj na Pradze, która była dzielnicą ubogą, a ubóstwo rodziło bez przerwy złe owoce. Nie było nie tylko wystarczającej ilości świątyń, ale i miejsc pracy, szkół oraz właściwej opieki. Więc można bez żadnego zaglądania w akta opisujące tamtejsze czasy domyśleć dzisiaj z własnego doświadczenia, że rodziło to daleko idące patologie. I dlatego pragnieniem było Boże ucywilizowanie tej części Warszawy, która jeszcze z innego powodu ciągle była doświadczana, nie była zauważona i dowartościowana".
Hierarcha podkreślił w homilii, że dziś dziękujemy Bogu za te wielkie wydarzenia i za te wielkie osoby. "Zainteresowany tym miejscem był papież Pius X i papież Pius XI, który wcześniej był tutaj w 1991 roku nuncjuszem oraz wielcy kardynałowie i prymasi, m.in. kard. August Hlond, którego brat był tutaj proboszczem. Bywali tutaj wielcy prymasi powojennej Polski, co niewątpliwie przyczyniło się do uformowania tego miejsca jako sanktuarium - mówił w homilii bp Kamiński.
Dodał, że "sanktuarium to jest miejsce uświęcone, a dlatego, że jest uświęcone ma podjąć zadanie uświęcania". "Widzimy, jak dzisiejsze czasy sprawiają jak bardzo kruszeje fundament naszego społeczeństwa. I dlatego potrzeba nam pomocy z nieba i pomocy ludzi świętych, którzy będą przyczyniać się do tego, że będzie następować odnowa kolejnych pokoleń" - podkreślił bp Kamiński.
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego została wybudowana w latach 1907–1923 z inicjatywy Marii z Zawiszów Radziwiłłowej, której mąż, Michał Piotr Radziwiłł, był fundatorem budowy. Powstanie świątyni wspierali także kardynał Aleksander Kakowski, który 25 października 1919 r. erygował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Wykonawcą dekretu erekcyjnego parafii został ówczesny dziekan Pragi ks. Ignacy Kłopotowski.
Maria Radziwiłłowa zapisała w testamencie cały swój majątek, łącznie z bazyliką, kard. Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski, który po jej śmierci przekazał ją kard. Kakowskiemu. Ten zaś dekretem z 18 listopada 1931 r. przekazał świątynię salezjanom, którzy opiekują się nią do dziś.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w Kościele katolickim w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpowszechnił się w Kościele po objawieniu się Chrystusa w latach 1673-1675 świętej Małgorzacie Marii Alacoque, mniszce z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Według słów świętej, w objawieniach Chrystus prosił o ustanowienie święta ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz o odprawianie specjalnego nabożeństwa, a tym, którzy spełnią Jego prośby, obiecał liczne łaski. Jako pierwszy nowe święto zatwierdził papież Klemens XIII w 1765 r., a rozszerzył na cały Kościół papież Pius IX 23 sierpnia 1856. (PAP)
autorzy: Stanisław Karnacewicz i Iwona Żurek
skz/ iżu/ sp/