Średniowiecze

20.09.2013 aktualizacja 18.07.2016

Będą pieniądze na kopalnię soli w Wieliczce - prezydent podpisał ustawę

Kaplica Świętej Kingi w Kopalni Soli Wieliczka. Fot. PAP/J. Rosikoń Kaplica Świętej Kingi w Kopalni Soli Wieliczka. Fot. PAP/J. Rosikoń

Zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce i Bochni będą miały pieniądze na utrzymanie. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, dzięki której trafią do nich miliony złotych.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta, Komorowski podpisał ustawę, dzięki której możliwe będzie przekazywanie z budżetu państwa środków na zabezpieczenie zabytkowych obiektów w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni, zabytkowej kopalni węgla "Guido" oraz Centralnej Pompowni "Bolko" w Bytomiu. Środki mają być wykorzystane na likwidację niezabytkowych części kopalni, a także utrzymanie części zabytkowych.

Na podstawie dotychczasowych przepisów dotowanie kopalni soli miało być realizowane do końca 2013 r. Jednak ze względu na ograniczenia finansowo-techniczne i szczególne wymogi wykonywania prac w kopalniach zakończenie działań w 2013 r. okazało się niemożliwe. Gdyby nie specjalna ustawa nie byłoby środków na kontynuowanie prac po 2013 r.

Polska ratyfikując Konwencję o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego zobowiązała się do ochrony kopalni soli w Wieliczce i Bochni - umieszczonych na liście UNESCO.

Pieniądze z budżetu są szczególnie ważne dla kopalń soli "Wieliczka" i "Bochnia". Oba zakłady funkcjonują nieprzerwanie co najmniej od XIII wieku, a gdyby nie było na nie środków konieczna byłoby zamknięcie zabytków dla odwiedzających ze względów bezpieczeństwa. Pod znakiem zapytania stanęłaby również ich obecność na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Finansowanie działań realizowanych w obiektach kopalni soli w Bochni będzie realizowane do końca 2017 r., a w przypadku Wieliczki - do końca 2020 r. Dotacje dla kopalni "Guido" przekazywane będą do 31 grudnia 2020 r. Dla Centralnej Pompowni "Bolko" nie został wskazany termin zakończenia udzielania dotacji.

Mimo podpisania ustawy środki będą mogły zostać uruchomione dopiero po zakończeniu unijnej procedury notyfikacyjnej i wydania przez Komisję Europejską pozytywnej decyzji dotyczącej zgodności pomocy publicznej z zasadami rynku wewnętrznego.

Autorzy projektu ustawy przewidywali, iż zadania realizowane w Kopalni Soli "Wieliczka" będą wymagały finansowania dotacją budżetową w kwocie 853,2 mln zł do 2020 r. W przypadku kopalni "Bochnia" harmonogram przewiduje wydanie ok. 80 mln zł., a w przypadku przepompowni "Bolko" 128 mln zł.

Polska ratyfikując Konwencję o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego zobowiązała się do ochrony kopalni soli w Wieliczce i Bochni - umieszczonych na liście UNESCO.(PAP)

stk/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL