Europa i świat po 1989 roku

05.10.2017

Będzie inwentaryzacja grobów polskich dziennikarzy na Cmentarzu Łyczakowskim

Dziennikarze mediów rzeszowskich w tygodniu poprzedzającym Wszystkich Świętych będą porządkować i inwentaryzować groby dziennikarzy polskich pochowanych w XIX i w pierwszej poł. XX wieku na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Przedsięwzięcie organizuje oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie.

"Groby lwowskich dziennikarzy porządkujemy i remontujemy od 2009 roku. W wyniku tej akcji w poprzednich latach odnaleziono ponad 70 grobów. Co roku udaje się odnaleźć kolejne" – powiedział PAP w czwartek Andrzej Klimczak z rzeszowskiego oddziału SDP.

Klimczak zwrócił uwagę, że "celem wyjazdów na Cmentarz Łyczakowski są poszukiwanie i inwentaryzacja przedwojennych grobów polskich dziennikarzy, porządkowanie ich przed uroczystościami Wszystkich Świętych oraz przygotowanie opisów mogił, które wymagają naprawy i remontu".

"W tym roku współorganizatorem wyjazdu jest rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej. Historycy z IPN przygotują wykład o aktywności dziennikarskiej przedwojennego Lwowa. Będzie on wygłoszony dla dziennikarzy polskich i ukraińskich oraz polskiej mniejszości we Lwowie" – dodał Klimczak.

Wyjazd do Lwowa zaplanowano na ostatni październikowy weekend października. "Osoby, które chcą w nim uczestniczyć powinny zabrać ze sobą robocze ubranie i rękawice oraz proste narzędzia; siekierki, motyki, środki do czyszczenia kamienia, szczotki, noże, worki na śmieci" – przypomniał Klimczak.

Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Na tej nekropoli spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.(PAP)

autor: Alfred Kyc

edytor: Agata Zbieg

kyc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL