W ostatnich latach zabytkowy kirkut w Słubicach (Lubuskie) nie był dostępny dla zwiedzających. Jeszcze tej wiosny ma się to zmienić dzięki umowie wolontariackiej pomiędzy właścicielem terenu a społecznym opiekunem zabytków powiatu słubickiego.
Właścicielem cmentarza żydowskiego przy ul. Transportowej w Słubicach jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie (FODŻ).
Jak poinformował społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik, nieodpłatne odwiedzanie słubickiego kirkutu przez uczniów, turystów i dziennikarzy będzie możliwe od 1 czerwca br. pod opieką wolontariusza FODŻ, po uprzednim umówieniu terminu, w razie potrzeby również z komentarzem historycznym po polsku lub niemiecku.
Dodał, że pisząc na adres mailowy: roland.semik@gmail.com można indywidualnie umawiać termin odwiedzin.
Cmentarz żydowski, pierwotnie w Kunowicach, potem przez kilka stuleci na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą - Dammvorstadt i wreszcie od 1945 r. na terenie Słubic to historyczna nekropolia z XIII w., na której prawdopodobnie spoczywają Żydzi pamiętający lokację miasta w 1253 r. Najstarsza wzmianka o kirkucie pochodzi z 2 lipca 1399 r., a ostatni oficjalny pochówek odbył się na nim 11 grudnia 1944 r.
W 2012 r. ukazała się dwujęzyczna, polsko-niemiecka monografia cmentarza żydowskiego w Słubicach pt. "Makom tow – dobre miejsce" autorstwa Eckarda Reißa z Towarzystwa Historycznego pod redakcją Magdaleny Abraham-Diefenbach z Instytutu Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą.
26 listopada 2013 r. decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków słubicki kirkut został wpisany do rejestru zabytków woj. lubuskiego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ jann/