Europa i świat po 1989 roku

22.12.2018

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Mińska

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło w sobotę wieczorem do Mińska, gdzie przyjął je biskup pomocniczy mińsko-mohylewski Jury Kasabucki. W piątek harcerze z Polski przekazali je swoim kolegom na granicy polsko-białoruskiej.

„Ten ogień trafi następnie do wiernych na całej Białorusi” – powiedział.

„To jest ogień, który niesie pokój, który pozwala w sposób duchowy lepiej przeżyć święta Bożego Narodzenia, dać miejsce Chrystusowi w swoim sercu” – dodał hierarcha, podkreślając, że wielu Białorusinów zabiera światło do swoich domów, by lepiej odczuć łączność z Betlejem, miejscem narodzin Jezusa Chrystusa, oraz z wiernymi w innych krajach.

Na granicę z Białorusią ogień betlejemski przynieśli polscy harcerze, następnie w piątek trafił on do katedry grodzieńskiej, a stamtąd do świątyń w całym kraju. Światło Betlejemskie jest zanoszone również do szpitali, hospicjów oraz domów dla osób samotnych i starszych.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej - miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu co roku trafia ono do Wiednia, a harcerze z różnych krajów roznoszą je po Europie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL