Abp Stanisław Gądecki, w obecności: biskupów, pary prezydenckiej, premier, ministrów, parlamentarzystów i tysięcy wiernych, ponowił we wtorek, w Zakopanem "Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi".
Akt odczytano w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, podczas głównych polskich uroczystości setnej rocznicy objawień fatimskich.
Pierwszy raz polski episkopat dokonał podobnego aktu w 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. 8 września akt ten ma być powtórzony w każdej diecezji parafii i rodzinie. Akt poświęcenia ma być - według Kościoła - wypełnieniem woli Matki Bożej, która właśnie w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę tą po raz pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r.
"Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzieciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepokalanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Twoją prośbę" – odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
"Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba" – czytał szef KEP.
Pierwszy raz polski episkopat dokonał podobnego aktu w 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. 8 września akt ten ma być powtórzony w każdej diecezji parafii i rodzinie. Akt poświęcenia ma być - według Kościoła - wypełnieniem woli Matki Bożej, która właśnie w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę tą po raz pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r.
W akcie jest mowa o obronie godności kobiet, wspomaganiu małżeństw w "wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym" oraz o obronie życia poczętego. "Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zostały dotknięte zepsuciem moralnym" - głosi tekst dokumentu.
"Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna" – odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Pod dokumentem swoje podpisy złożyli polscy biskupi.
Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Virgílio Antunes z portugalskiej diecezji Coimbra, były rektor sanktuarium w Fatimie. Mówił on, że nie tylko w XX wieku świat był areną degradacji godności ludzkiej, prześladowań, ludobójstwa i wojen, a podobnie dzieje się w wieku XXI. Biskup Antunes zwrócił uwagę, że codziennie słyszymy o prześladowaniach chrześcijan, o uchodźcach, o terroryzmie, o zamachach na życie niewinnych istot: dzieci, chorych i starców oraz o innych formach okrucieństwa i zniewolenia.
"Jeśli reżimy totalitarne, z ich tragicznymi skutkami, naznaczyły swoim piętnem ostatnie 100 lat historii świata, nowe tyranie rodzą się jak grzyby po deszczu, zniewalając ludy i narody. Jeśli sen budowania świata bez Boga osiągnął znaczny sukces w Europie na początku ubiegłego wieku, ten sam sen, z jego rozlicznymi wariantami, dosięga dziś dużo większej części ludzkości" – mówił portugalski biskup.
Oprócz pary prezydenckiej i premier Beaty Szydło, na zakopiańskich uroczystościach byli obecni m.in. ministrowie: Elżbieta Rafalska, Andrzej Adamczyk, Antoni Macierewicz i Jan Szyszko.
Pierwsze objawienie Matki Bożej w portugalskiej miejscowości Fatima miało miejsce 13 maja 1917 r. "Jaśniejącą Panią" ujrzało troje małych pasterzy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. Widzenia miały się powtarzać przez kolejnych pięć miesięcy.
Dzieci - jak uznaje Kościół - zostały poproszone przez Matkę Bożą o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty. Usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź - w razie nienawrócenia ludzkości - wojny światowej i zapowiedź, że "biały biskup" zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.
Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach. Zostali kanonizowani 13 maja bieżącego roku przez papieża Franciszka podczas uroczystości jubileuszowych, upamiętniających setną rocznicę objawień w Fatimie. Trzecia wizjonerka - Łucja dos Santos zmarła w 2015 r. Jej proces beatyfikacyjny prowadzony jest w Watykanie od lutego.
Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wzniesione w latach 1987-1992 jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża, po zamachu na jego życie w dniu 13 maja 1981r. Świątynię konsekrował Jan Paweł II w 1997r. podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.(PAP)
szb/ js/