Religia

18.01.2020

Blisko 220 tys. osób zwiedziło w 2019 r. papieskie muzeum w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/M. Kulczyński Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/M. Kulczyński

Blisko 220 tys. osób odwiedziło w 2019 r. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Goście przyjechali tam z ponad stu krajów – podaje Magdalena Maślona z biura prasowego placówki. Rok wcześniej liczba ta sięgnęła 226 tys. osób.

Większość zwiedzających to Polacy. Spośród gości z zagranicy najliczniejsze grupy przyjechały z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i Słowacji. Wiele pielgrzymów przybyło również z Chorwacji i ze Słowenii.

W ub.r. Muzeum zwiedzili m.in. prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Dominique Mamberti, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.

CZYTAJ TAKŻE

18 maja tego roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. W przeddzień jubileuszu Muzeum wraz z Archidiecezją Krakowską zorganizują na wadowickim rynku koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wystąpią w nim polscy artyści.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

W 2018 r. Muzeum zwiedziło 226 tys. osób, a rok wcześniej - 212 tys. W 2016 r. frekwencja wyniosła 270 tys. Jak podkreślili muzealnicy, tak duża liczba wynikała przede wszystkim z faktu, iż w pobliskim Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży, na które przyjechali wierni z całego świata. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL