27 chórów z jedenastu krajów, m.in. z Ghany, weźmie udział w 38. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2019”, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Białymstoku - poinformowali we wtorek organizatorzy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od szesnastu lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie.
Na wtorkowej konferencji prasowej organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" zaprezentowali program tegorocznej edycji imprezy, zaplanowanej na 15-19 maja. Wszystkie koncerty odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej w Białymstoku.
W koncercie inauguracyjnym pt. "Arcydzieła europejskiej muzyki cerkiewnej" wystąpi Państwowy Chór Naddniestrzański z Tyraspola w Mołdawii, zdobywca jednej z dwóch równorzędnych nagród w kategorii chórów zawodowych na ubiegłorocznym festiwalu. W programie znajdzie się m.in. modlitwa "Ojcze Nasz" z muzyką Stanisława Moniuszki; to nawiązanie do dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora.
Część konkursowa potrwa od 16 do 18 maja; wystąpi 27 chórów z kraju i zagranicy, rywalizujących w kilku kategoriach. "Prezentowana będzie muzyka cerkiewna w historycznym przekroju, od początków chrześcijaństwa po kompozycje współczesne. Cieszymy się, że w repertuarze konkursowym chórów ok. 40 proc. stanowią kompozycje kompozytorów współczesnych" - mówił dziennikarzom wieloletni dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko.
Najbardziej egzotycznym wykonawcą będzie w tym roku zawodowy chór "Harmonious" z Akry, stolicy Ghany, który stanie do rywalizacji w kategorii chórów profesjonalnych. Dyrektor Buszko zwrócił uwagę, że w Ghanie jest prężnie działający Kościół prawosławny, posiadający kilka biskupstw. "Nie ukrywam, że baliśmy się, iż - być może - chór nie bardzo wie, gdzie jedzie, więc poprosiliśmy o repertuar. I ku naszemu zdziwieniu, prezentował on będzie muzykę cerkiewną europejską, a nawet amerykańską" - powiedział.
Przyznał, że w tym przypadku trudno to oddzielić od egzotyki. "Bo mimo wszystko mamy świadomość, że nawet muzyka europejska w wykonaniu chórzystów z Ghany będzie brzmiała trochę inaczej, niż Europejczyków" - dodał Buszko.
Pytany o to, co przyciąga melomanów do muzyki cerkiewnej ocenił, że jej uniwersalność. "Część słuchaczy traktuje ją jako modlitwę, inni - jako muzykę o wysokich wartościach artystycznych, stworzoną przez wybitnych kompozytorów. A większość łączy to w sobie, przeżywa modlitwę, przeżywa muzykę" - powiedział dyr. Buszko. Zwrócił przy tym uwagę, że muzykę cerkiewną można już znaleźć w repertuarze większości chórów, niezależnie od wyznania czy narodowości.
Wśród imprez towarzyszących MFMC będzie 26 koncertów w różnych miastach w całej Polsce; wśród nich będą też koncerty muzyki cerkiewnej w szkołach (m.in. w trzech podstawówkach w Białymstoku) i specjalne wydarzenia muzyczne dla seniorów.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W Hajnówce trwają właśnie Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ itm/