Religia

25.12.2019

Boże Narodzenie w nowym kościele w syberyjskiej wsi Białystok

Pierwsze Boże Narodzenie w nowym kościele, odbudowanym po pożarze z 2017 roku, przeżywają mieszkańcy syberyjskiej wsi Białystok (Belostok). Wymaga on jeszcze wykończenia, wyświęcenie świątyni planowane jest na czerwiec przyszłego roku.

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony "za chlebem" i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie - choć nieliczni - żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 roku, przy wsparciu m.in. środowisk polonijnych. Z końcem kwietnia 2019 roku ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka ma być przeznaczona na stworzenie miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz na dom modlitwy w Kriwoszejno, centrum rejonu.

Koszt nowej świątyni szacowany jest na 110 tys. euro. Realizowany od czerwca (wmurowanie kamienia węgielnego) projekt, to świątynia z wieżyczką, zbudowana z klejonych bali. We wnętrzu została wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, ma latem pełnić rolę miejsca noclegowego.

Obecnie obiekt jest w stanie zamkniętym i wciąż wymaga wykończenia. Te prace mają zacząć się wiosną, ale w Boże Narodzenie spotkali się tam mieszkańcy wsi, by wspólnie modlić się i śpiewać kolędy. Jak można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w środę w mediach społecznościowych, w środku nowej świątyni jest choinka i skromna szopka.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL