Życie konsekrowane jest wyrazem całkowitego oddania się Bogu – napisał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński na Dzień Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.
W liście przekazanym PAP przez biuro prasowe KEP bp Kiciński, nawiązując do nowego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii, przypomniał, że Eucharystia stanowi fundament całego życia osoby konsekrowanej. "Ono z niej wypływa i ku niej zmierza. Eucharystia jest dla konsekrowanych szkołą prawdziwej miłości. Życie konsekrowane bez Eucharystii staje się czymś niezrozumiałym i niemożliwym do realizacji" – napisał w liście bp Kiciński.
"Oto wielka tajemnica wiary – to pierwsze słowa, które kapłan wypowiada w czasie każdej Eucharystii, po słowach konsekracji i ukazaniu wiernym Ciała i Krwi Chrystusa. I rzeczywiście – wielka jest to tajemnica wiary... Tajemnica, która jednocześnie jest źródłem, korzeniem i szczytem całej naszej drogi ku życiu wiecznemu. Eucharystia jest tym sakramentem, który nieustannie odkrywamy, do którego dorastamy i którym żyjemy. To właśnie w Eucharystii, Chrystus, Syn Boga Żywego jest z nami +przez wszystkie dni, aż do skończenia świata+" - podkreślił biskup w liście.
Dodał, że gdy na słowa: "Oto wielka tajemnica wiary", odpowiadamy z wiarą – "głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale", już tu na ziemi, stajemy się uczestnikami życia wiecznego.
Bp Kiciński zaznaczył jednocześnie, że "Eucharystia uczy nas miłości i ofiary; miłości do Boga i drugiego człowieka. To w niej Bóg w Trójcy Jedyny czyni nas wspólnotą i dzięki niej stajemy się prawdziwą świątynią Bożą".
Podkreślił w nim, że osoby konsekrowane są w szczególny sposób powołane, aby głosić śmierć Chrystusa. "To głoszenie związane jest z podejmowaniem z miłości codziennego krzyża: przeciwności, zmartwień, choroby, niezrozumienia i wielu innych trudności" – zaznaczył bp Kiciński.
Bp Kiciński napisał, że życie konsekrowane bez Eucharystii staje się czyś niezrozumiałym i niemożliwym do realizacji. "Z samej swej natury Eucharystia stanowi centrum życia konsekrowanego — osobistego i wspólnotowego" - dodał.
Z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, bp Kiciński pragnie podziękować wszystkim osobom konsekrowanym, które codziennie towarzyszą ludziom w ich pielgrzymce do życia wiecznego. "Konsekrowani, ofiarowując swoje życie Chrystusowi poprzez ślubowanie rad ewangelicznych, a zwłaszcza ślub czystości są dla dzisiejszego świata zapowiedzią tego, co nastąpi w wieczności, gdzie nie będą się żenić, ani za mąż wychodzić (Mt 22,30)"- czytamy w liście.
Ponad 11,4 tys. zakonników posługuje wiernym w Polsce i za granicą w takich obszarach życia kościelnego i społecznego, jak praca wychowawcza i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizacja i inne formy ewangelizacji, pomoc o charakterze duchowym i materialnym.
Biuro prasowe KEP poinformowało PAP, że według danych z 2018 roku w Polsce istnieje 141 zakonnych domów rekolekcyjnych oraz 40 centrów duchowości prowadzonych przez zakonników. Nauczaniem katechezy w szkołach zakonnicy obejmują ponad 260 tys. dzieci i młodzieży. Zakonnicy prowadzą też 143 własne szkoły w tym 45 liceów ogólnokształcących. Formacji przy kościołach zakonnych podlega ponad 12,6 tys. studentów.
Przy kościołach zakonnych istnieje ok. 15,5 tys. różnych grup formacyjnych i duszpasterstw, w tym ponad 5 tys. róże różańcowe, ponad tysiąc grup katechezy rodziców, ponad 700 grup medytacyjnych i modlitewnych, 479 wspólnot III zakonu, 380 grup i stowarzyszeń maryjnych, 354 zespoły charytatywne, 350 wspólnot ruchu oazowego, 269 grup neokatechumenatu oraz 226 wspólnot ruchu charyzmatycznego.
Ponadto zakony męskie w Polsce obsługują 174 kościoły sanktuaryjne, a w 91 kościołach zakonnych prowadzona jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
W 2018 r. poza granicami Polski pracowało ponad 3,4 tys. zakonników w tym 896 na terenach misyjnych oraz 542 w krajach postkomunistycznych.
Zgromadzenia męskie o największej liczbie członków to franciszkanie (1230), salezjanie (1040) i franciszkanie konwentualni (934). Licznymi nowymi powołaniami cieszą się pallotyni, jezuici, dominikanie, paulini, karmelici bosi, kapucyni, redemptoryści, oblaci Maryi Niepokalanej.
Do modlitwy za osoby konsekrowane wezwał Polaków papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej: "Módlmy się za zakonnice i zakonników, którzy oddają siebie Bogu i braciom w codziennej posłudze według swoich charyzmatów".(PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ ozk/