Religia

25.07.2019

Bp Janocha poświęci zabytkową warszawę, replikę auta bpa Karola Wojtyły

Warszawa, 18.05.2019. Replika zabytkowej Warszawy M 20 – samochodu, którego właścicielem był przez blisko 20 lat biskup Karol Wojtyła. Fot. PAP/J. Kamiński Warszawa, 18.05.2019. Replika zabytkowej Warszawy M 20 – samochodu, którego właścicielem był przez blisko 20 lat biskup Karol Wojtyła. Fot. PAP/J. Kamiński

Bp Michał Janocha poświęci w czwartek zabytkową warszawę, replikę auta bpa Karola Wojtyły, a następnie inne samochody, motocykle, skutery i rowery w ramach obchodów wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców. W czwartek, we wspomnienie św. Krzysztofa, w Kościele katolickim po raz 14. obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Z tej okazji – jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha będzie przewodniczył mszy św. o godz. 18.00 w Świątyni Opatrzności Bożej, a po jej zakończeniu poświęci zabytkową warszawę, replikę auta bpa Karola Wojtyły.

Następnie hierarcha poświęci pozostałe samochody, motocykle, skutery i rowery, którymi kierowcy będą podjeżdżać pod główne drzwi świątyni. Po poświęceniu pojazdów Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza miłośników zabytkowych aut na wspólny przejazd przez Miasteczko Wilanów.

W Kościele katolickim w Polsce od 21 do 28 lipca obchodzony jest 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w tym roku pod hasłem: "Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa". W tym czasie kierowcy zachęcani są do wzięcia udziału w "Akcji św. Krzysztof" – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

W 2018 r. w ramach "Akcji św. Krzysztof" udało się zebrać prawie 2,8 mln zł. Za te pieniądze kupiono środki transportu dla misjonarzy w 34 krajach świata. Było to: 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse, 2 traktory; 1 moto-taczka, 64 motocykle i motorowery, 516 rowerów, 3 łodzie, 2 quady, 3 skutery śnieżne, 5 wózków inwalidzkich, 3 konie i 3 wozy. Najwięcej środków transportu kupiono dla krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL