W tym roku 17 stycznia będziemy obchodzić 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Jego celem jest pokazanie głębokich związków historycznych i duchowych, jakie nas łączą - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego bp Rafał Markowski.
Podkreślił, że "te związki są trwałe, niezbywalne i fundamentalne dla nas wszystkich".
Centralne obchody 25. Dnia Judaizmu odbędą się w tym roku 17 stycznia w Poznaniu, pod hasłem "Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz 55,8).
"Nie chodzi tylko i wyłącznie o celebracje, o zorganizowanie jednorazowe wydarzenia - choć ono ma swoją rangę, ale coś głębszego, ważniejszego - pokazanie tych głębokich związków historycznych i duchowych, jakie łączą Kościół katolicki z judaizmem. To jest cała historia zbawienia - powiedział w środę bp Markowski w czasie konferencji, która odbyła się w Warszawie.
Podkreślił, że "te związki są trwałe, niezbywalne i fundamentalne dla nas wszystkich". Wyjaśnił, że "przypominanie o tym, to powracanie do źródeł". "To wydaje się konieczne, jeśli chcemy zachować świeżość wiary" - ocenił przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego.
Podsumowując obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim bp Markowski zwrócił uwagę, że odbyły się one w większości polskich diecezji. Jak zaznaczył - "dialog to jest proces, który trwa".
Zapowiedział, że "tegoroczne obchody wpisują się w trwający w Kościele synod, do którego papież Franciszek zaprosił wszystkich - nie tylko katolików, ale także braci protestantów, prawosławnych, ludzi reprezentujących inne poglądy religijne".
"Nie chodzi o to, żebyśmy się zgadzali w każdej kwestii, ale żebyśmy potrafili wymienić swoje przekonania i argumenty i próbowali się zrozumieć" - zaznaczył bp Markowski.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wskazał na dwa wyzwania - potrzebę pogłębienia i rozszerzenia dialogu katolików i wyznawców judaizmu oraz pogłębienia współpracy w przestrzeni społecznej. Przyznał, że "są różnice między wyznawcami obu religii i zawsze one pozostaną", ale "mamy wiele spraw, nad którymi pracujemy razem".
Nawiązując do osobistego spotkania z papieżem Janem Pawłem II, Michael Schudrich powiedział, że czasami kontakt z drugim człowiekiem nie musi dokonywać się poprzez słowa, ale poprzez gesty, takie jak np. trzymanie ciepłej ręki drugiej osoby.
Członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem prof. Jan Grosfeld powiedział, że tym, co na najgłębszym poziomie łączy chrześcijan i Żydów, to "oczekiwanie na coś dobrego, nadzieja na Mesjasza". "Ważne, że czekamy razem" - wskazał profesor.
Podkreślił, że świadomość żydowskich korzeni pozwala unikać Kościołowi herezji religijnych. "Jest to pewne zabezpieczenie dla zdrowej wiary, nauki, dla zdrowego życia. Stawia bowiem pytanie - na ile chrześcijanie żyją, myślą w sposób, który jest chrystusowy; czy też myślą powierzchownie, a w głębi mają swoje pomysły na to - kim jest Bóg, kim jest człowiek" - wyjaśnił członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
Zwrócił uwagę, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to nie jest dzień dialogu z Żydami. "To był dzień ustanowiony po to, żeby przerabiać myślenie ludzkie, myślenie religijne w naszym Kościele" - wskazał.
W tym roku centralne obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się w Poznaniu 17 stycznia 2022 r. o godz. 11.00 wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera na Cmentarzu żydowskim. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.
O godz. 11.30 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu nastąpi otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera. Wykład "Charyzmatyczna postać rabina Akivy Egera inspiracją dla współczesnych" wygłosi prof. Rafał Witkowski. Na godz. 13.00 zaplanowano odwiedziny w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu i spotkanie z Alicją Bromberg-Kobus, wiceprzewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
O godz. 15.00 odbędzie się nabożeństwo biblijne "Moje myśli nie są myślami waszymi", któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Komentarz chrześcijański wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, natomiast żydowski – naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
O godz. 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody "Menora Dialogu" przyznawanej przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. O godz. 18.45 w Akademii Lubrańskiego odbędzie się spotkanie podsumowujące 25-letnią historię Dnia Judaizmu w Polsce. Perspektywę żydowską nakreśli prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a chrześcijańską prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Podsumowania dokona przewodniczący komitetu bp Rafał Markowski.
W Warszawie główne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w stołecznym kościele środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. O godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św. "o uproszenie miłości".
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/