Wybuch powstania w Getcie Warszawskim był krzykiem o życie, wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Rocznica tego zrywu wzywa do modlitwy o pokój, szczególnie w Ukrainie – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.
79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
W komunikacie przekazanym PAP przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Markowski zaznaczył, że "bohaterstwo Żydów Warszawy, skazanych przez nazistowskie Niemcy na eksterminację, po latach zaowocowało odrodzeniem narodu, chociaż powstanie nie było wygrane".
"Wspominamy z głębokim szacunkiem i czcią tych, którzy heroicznie przeciwstawili się złu, wiedząc, że przeciwnik jest nieporównywalnie silniejszy militarnie. Ich historia jest jak ewangeliczne ziarno, które wpadłszy w ziemię, gdy obumrze, przynosi plon obfity" - napisał bp Markowski.
Podkreślił, że "dzięki tej ofierze, naród izraelski przetrwał i żyje".
"W 79. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim modlimy się za wszystkich, którzy zginęli w środku Europy, broniąc swego prawa do życia, godności i wolności" – wskazał bp Markowski.
Zwrócił uwagę, że "dziś, na naszych oczach, naród Ukrainy walczy o swoje wolne państwo i tożsamość" płacąc "ogromną cenę za wolę przetrwania". "Ogromnym bólem napawa fakt, że ludzkość nie wzięła sobie do serca tragicznej lekcji historii II wojny światowej" - stwierdził hierarcha.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP zaapelował jednocześnie o modlitwę o pokój. "Woła o to krew bohaterów powstania w Getcie Warszawskim" – podkreślił. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/