Miłość, jako dar z siebie dla Boga i dla drugiego, bez wyjątku, człowieka, to serce chrześcijaństwa, to serce naszej wiary – powiedział bp Piotr Jarecki podczas liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek w archikatedrze warszawskiej.
Centralnym punktem liturgii Wielkiego Piątku, w której uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, była adoracja krzyża. W modlitwie, w archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, wzięli także udział biskupi pomocniczy: Piotr Jarecki, który przewodniczył liturgii, Rafał Markowski, Michał Janocha oraz bp senior Tadeusz Pikus.
W homilii bp Jarecki powiedział, że "męka Jezusa to najdoskonalszy wyraz miłości, która oddaje życie za przyjaciół". "Dla Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, przyjacielem jest każdy, bez wyjątku, człowiek, ponieważ Jego zbawienie ma wymiar uniwersalny" - zaznaczył hierarcha
Zwrócił uwagę, że "miłość Syna Bożego do nas była owocem Jego bezgranicznego posłuszeństwa Bogu Ojcu, którego nigdy nie wypowiedział, nawet w najtrudniejszych chwilach, takich jak ta w czasie modlitwy w Ogrójcu".
Bp Jarecki zaznaczył, że "wiara powinna prowadzić nas - jak uczy św. Paweł Apostoł - do miłości, czyli do przyjaźni z Chrystusem".
Wyjaśnił, że "autentyczna miłość to nic innego, jak dar z siebie dla Boga i dla drugiego, bez wyjątku, człowieka". Przyznał, że jest to bardzo trudne, nawet ponad siły człowieka, ale - jak podkreślił - jest to "serce chrześcijaństwa i jest to serce naszej wiary". "Żeby być autentycznym przyjacielem Jezusa mamy naśladować Go w Jego miłości" - wskazał hierarcha.
Wyjaśnił, że na tej drodze człowiek może liczyć na Ducha Świętego - na Jego natchnienie, mądrość i moc. "On sprawi, że zrozumiemy miłość (Bożą - PAP) i uzdolni nas do jej realizowania" - powiedział bp Jarecki.
"Niech wiara doprowadzi nas do wielkiej wdzięczności za ten przykład miłości. Niech uczy nas spójności chrześcijańskiego życia, takiej, jaka była w życiu Jezusa, bo w nim nigdy nie było rozdźwięku między wypowiadanymi słowami, nauczaniem a czynami. Niech rozważana modlitewnie męka Pana naszego Jezusa Chrystusa nauczy nas jeszcze większego posłuszeństwa Bogu, Kościołowi, wzmocni naszą wiarę i zawierzenie w moc Ducha Świętego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych" - wskazał bp Jarecki.
Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiono do symbolicznego Grobu Pańskiego, który swoim wystrojem ukazuje cmentarze na całym świecie.
Zgodnie z tradycją, w archidiecezji warszawskiej wieczorem odbywa się Centralna Droga Krzyżowa ulicami stolicy. W tym roku rozważania do poszczególnych stacji przygotowali członkowie duszpasterstwa akademickiego św. Anny, które świętuje 95. rocznicę powołania.
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/