Religia

06.10.2018

Bułgaria: Święty Synod nie poparł patriarchy Cyryla ws. soboru wszechprawosławnego

Święty Synod Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej nie poparł patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla w sprawie udaremnienia autokefalii Cerkwi ukraińskiej - wynika z komunikatu Synodu, na który powołują się w sobotę bułgarskie media.

Na posiedzeniu Świętego Synodu w piątek większość hierarchów odrzuciła propozycję zwołania ogólnoprawosławnego soboru, na którym zdecydowano by o statusie ukraińskiej Cerkwi, która chce uzyskać autokefalię. Oznaczałoby to jej wyjście spod jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego.

Na posiedzeniu Synodu przeciwko propozycji zwołania soboru zagłosował patriarcha Neofit i siedmiu hierarchów. „Za” oddano tylko dwa głosy.

Decyzja bułgarskiego synodu nie jest jednak ostateczna. Według patriarchy Neofita hierarchowie potrzebują więcej czasu, by zapoznać się z listem, w którym patriarcha Cyryl postuluje podjęcie rozmów w sprawie zwołania soboru wszechprawosławnego.

Bułgarski synod zwykle nie sprzeciwia się zdaniu patriarchatu moskiewskiego, który 20 lat temu odegrał znaczną rolę w udaremnieniu grożącego Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej rozłamu.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Działają tam dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.

Tomos patriarszy o nadaniu autokefalii jest prawem zasadniczym dla każdego Kościoła prawosław­nego i wydanie go ukraińscy politycy postrzegają jako kluczowy krok dla konsolidacji tożsamości narodowej Ukrainy.

Z kolei rosyjscy przywódcy religijni widzą w zabiegach o autokefalię atak na jedność prawosławia i starają się zapobiec wydaniu tomosu. (PAP)

man/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL