Przypadająca w Kościele katolickim 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia to święto patronalne Caritasu. W tym roku będzie ono obchodzone jako Dzień Dobra. Stanie się okazją do spotkania z uchodźcami z Ukrainy. Towarzyszyć mu będzie ogólnopolska zbiórka pod hasłem „Miejsca, które są domem”.
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Miłosierdzia, która w Polsce otwiera Tydzień Miłosierdzia.
"Jest to czas uważnego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi najbiedniejszych – bezdomnych, chorych, samotnych, uciekających przed wojną, czas odkrywania, jak wielką miłością jesteśmy otoczeni, że każdy z nas może czerpać z nieskończonego źródła Bożego Miłosierdzia" – powiedział dyr. Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki w czasie czwartkowego briefingu w nowej siedzibie wolontariatu Caritasu Polska przy ul. Chłodnej 25 w Warszawie.
Ks. Iżycki poinformował, że w tym roku Dzień Dobra zostanie połączony z ogólnopolską zbiórką pod hasłem "Miejsca, które są domem". Zebrane pieniądze zostaną przekazana na wsparcie placówek Caritasu, które pomagają rodzinom i dzieciom.
Diecezjalne oddziały Caritasu prowadzą w Polsce m.in. 23 domy samotnej matki i 9 ośrodków interwencyjnych pomagającym kobietom w kryzysie, 98 świetlic terapeutycznych, 22 hospicja, 61 okien życia, a także centra pomocy migrantom i Uchodźcom – poinformował ks. Iżycki. Zaznaczył, że w związku z wojną za naszą wschodnią granicą wiele z nich stało się domem dla przyjaciół z Ukrainy.
Dyrektor przyznał, że wielu uchodźców pozostanie w Polsce na dłużej. "Naszym zadaniem będzie nie tylko pomoc doraźna, ale także długofalowa i integracja" – powiedział ks. Iżycki.
Zapowiedział, że w tym roku Dzień Dobra będzie przede wszystkim czasem spotkania z uchodźcami z Ukrainy.
"Wielu z nich to osoby prawosławne. W związku z tym 24 kwietnia będą świętować Wielkanoc. Część miejsc przy ich stołach zostanie pusta – zabraknie mężów, ojców oraz rodzin, które zostały na Ukrainie. Chcemy więc zaprosić ich do bycia razem z nami" – powiedział dyrektor Caritasu Polska.
Wicedyrektor organizacji brat Cordian Szwarc powiedział, że w działania Caritasu zaangażowanych jest w całej Polsce blisko 900 tys. osób. Zaznaczył, że Dzień Dobra to dla większości z nich czas bycia razem z tymi, którym pomagają.
"W tej chwili mamy zrejestrowanych 700 serc, czyli miejsc, gdzie 24 kwietnia odbędzie się wspólne świętowanie" – powiedział brat Szwarc.
W Dzień Dobra w całym kraju odbędzie się 15 dużych wydarzeń, w tym m.in.: koncert TGD w Radomiu, koncert Arki Noego w Poznaniu, koncert Magdy Anioł w Bielsku-Białej, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestra Sentymentalną w Częstochowie, gdzie zostanie zaproszony ukraiński zespół, czy koncert zespołów – MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy – poinformowała koordynator Dnia Dobra Edyta Foryś.
"W Mościsku np. odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie przy wspólnym stole, w którego czasie będzie poznawanie wspólnej kultury" – dodała.
Muzycznym motywem Dnia Dobra będzie piosenka "Nasza dom". Muzykę skomponowali Jan Smoczyński i Mateusz Otremba, słowa napisali Tomasz Kruszek, Mateusz Otremba, Jan Smoczyński, Sylwia Smoczyńska i Agnieszka Musiał.
Ambasadorką Dnia Dobra została Ida Nowakowska, która w jednym z ośrodków Caritasu prowadzi warsztaty taneczne dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy.
Placówki Caritasu, które stały się domem m.in dla uchodźców z Ukrainy, można wesprzeć, dokonując wpłat na stronie dziendobra.pl, wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) bądź wpłacając dowolna kwotę na konto 70 10120 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO). PAP
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/