Polska po 1989 roku

20.08.2019

Częstochowa przygotowuje się do drugiej części szczytu pielgrzymkowego

Do drugiej części corocznego, sierpniowego szczytu pielgrzymkowego przygotowuje się Częstochowa. W najbliższych dniach, przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, dotrą tam kolejni piesi pielgrzymi. Miasto deklaruje gotowość do ich przyjęcia.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest najintensywniejszym czasem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza przygotowania i mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody.

CZYTAJ TAKŻE

Pierwszą częścią szczytu są 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedno z największych pod względem liczby uczestników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Drugi akcent szczytu to obchodzony 26 sierpnia odpust Matki Bożej Jasnogórskiej

Urząd Miasta Częstochowy podał we wtorek, że po święcie Wniebowzięcia NMP miejskie służby jak co roku przygotowały plan zabezpieczenia również na dni od 24 do 26 sierpnia. Zgodnie z nim m.in. dyżurują szpitale i ratownictwo medyczne, a także inne pomocne pielgrzymom służby.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w tych dniach uruchomiona zostanie izba przyjęć, a oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. 25 i 26 sierpnia w wyznaczonych punktach miasta będą dyżurowały karetki. Wyznaczono dodatkowe parkingi przy Rynku Wieluńskim i ul. Oleńki. Ustawionych (od 23 sierpnia) zostanie 27 przenośnych toalet oraz 13 umywalek. Rozmieszczone zostaną też dodatkowe kontenery, kosze na śmieci oraz punkty czerpania wody.

CZYTAJ TAKŻE

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, w częstochowskim sanktuarium trwają duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, od soboty 17 sierpnia, odprawiana jest "msza wspólnotowa" z kazaniami, które głosi w tym roku wikariusz generalny zakonu paulinów o. Michał Lukoszek.

Przed odpustem do sanktuarium w czwartek pierwsza przybędzie Halembska Piesza Pielgrzymka. W piątek spodziewane są m.in. Rowerowa Pielgrzymka z Kielc i Piesza Pielgrzymka z Pabianic, a w sobotę piesze pielgrzymki z takich miejscowości, jak m.in.: Przedbórz, Bełchatów, Grocholice, Łask, Szczerców, Buczek, Zelów, Głowno, Ozorków, Zgierz, Widawa, Ruściec i Milejów. W sobotnie popołudnie nadejdzie również 94. Piesza Pielgrzymka Łódzka.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w niedzielę po południu diecezjalną procesją maryjną z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Następnie na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie msza kończąca nowennę jasnogórską. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

W poniedziałek głównym punktem uroczystości odpustowych będzie suma pontyfikalna, której przewodniczyć ma prymas Polski abp Wojciech Polak. W jej trakcie przewidziano m.in. akt odnowienia ślubów jasnogórskich; po niej – przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.

CZYTAJ TAKŻE

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.

Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL