Religia

18.05.2019

„Dar na stulecie” – projekt z okazji urodzin Jana Pawła II

Jan Paweł II podczas V pielgrzymki do Polski (1995 r.). Fot. PAP/P. Kopczyński Jan Paweł II podczas V pielgrzymki do Polski (1995 r.). Fot. PAP/P. Kopczyński

„Dar na stulecie” – to tytuł ogólnopolskiego projektu, którego inauguracja nastąpiła w sobotę na wzgórzu wawelskim w Krakowie; projekt ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Uroczyste rozpoczęcie akcji odbyło się w Centrum Konferencyjno-Wystawowym na wzgórzu wawelskim. Na miejsce tego wydarzenia wybrano Kraków, ponieważ – jak wyjaśnili organizatorzy – jest to miasto szczególnie bliskie Karolowi Wojtyle.

W ramach projektu organizatorzy zachęcają do dobrych uczynków i przypominania myśli papieża Polaka. Zapraszają do współpracy wszystkie zainteresowane grupy, organizacje. Zgłoszone inicjatywy – wolontariat, modlitwa, wydarzenia społeczne, artystyczne, sportowe itp. – zostaną zarejestrowane na specjalnej stronie internetowej darna100.pl, gdzie każdy będzie mógł się z nimi zapoznać. Strona internetowa będzie czynna także po 18 maja 2020 r., czyli po dniu okrągłej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Projekty powstałe w związku z akcją „Dar na stulecie” zostaną dodatkowo opisane w księdze pamiątkowej, którą organizatorzy złożą 18 maja 2020 r. jako wotum w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach.

„Chcemy, by ta ważna rocznica nie ograniczała się do nieuchronnych, oficjalnych imprez i obchodów, ale +dotarła pod strzechy+, do serc i umysłów wielu Polaków” – wyjaśnił pomysłodawca projektu o. Maciej Zięba.

Jak wspominał, w 1999 r. wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim rozmawiał z papieżem o upamiętnieniu pontyfikatu poprzez powołanie fundacji wspierającej uczniów. „Z tej rozmowy dobrze zapamiętałem papieskie słowa, aby nie stawiać pomników kamiennych, ale próbować tworzyć pomniki serca. Chcemy więc poprzez akcję +Dar na stulecie+ zbudować duchowy pomnik dla Jana Pawła II” – powiedział inicjator akcji.

Projekt „Dar na stulecie” organizują: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, stowarzyszenie Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL