Dekoracyjna mozaika znajdująca się w krakowskim kinie Kijów Centrum została odrestaurowana. Wróciła do swojego blasku i przyciąga wzrok wchodzących do tego wnętrza – mówił w sobotę projektant budynku prof. Witold Cęckiewicz.
Mozaika zdobiąca kinowy hall ma 325 m kw. powierzchni i jest największą dekoracją ceramiczną wykonaną we wnętrzu budynku w Krakowie. Powstała w latach 60.
"Chciałam, by oddawała przestrzeń, dawała wrażenie głębi, z którą kojarzy mi się sztuka filmowa" – mówiła autorka mozaiki, projektantka wnętrz Krystyna Zgud–Strachocka. Jak wspominała, pracowała nad mozaiką około ośmiu miesięcy, ceramiczne elementy były wykonywane w spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze k. Brzeska.
Podczas zakończonej właśnie konserwacji mozaika została oczyszczona z zabrudzeń. Uzupełniono ubytki szkliwa i zaimpregnowano całą dekorację. "Pracowaliśmy przez tydzień. Mozaika ma fantastyczną, wypukłą fakturę, która daje niesamowity efekt wizualny. Poza tym, że była zabrudzona zachowała się w bardzo dobrym stanie” - mówił koordynujący prace konserwatorskie Lubosz Karwat.
Prezes spółki Apollo Film Ryszard Rutkowski podkreśla, że mozaika to nie tylko znak rozpoznawczy i dekoracja kina Kijów, ale wybitne dzieło sztuki. „Samo w sobie stanowi wielką wartość. Dekoracja ta jest wkomponowana we wspaniały budynek. Do tej pory przychodzą tutaj studenci architektury, by ten obiekt oglądać” – mówił Rutkowski.
Prof. Witold Cęckiewicz, który zaprojektował budynek kina, powiedział PAP, że bardzo ucieszył się z inicjatywy odnowienia mozaiki. „Wnętrze kina uległo pewnym przeobrażeniom, począwszy od stropu, ale nad wszystkim góruje wciąż uroda tej mozaiki, która po konserwacji wróciła do swojego blasku” – mówił prof. Cęckiewicz. Dodał, że projektując kino myślał o tym, by mozaika była widoczna przez ogromną przeszkloną ścianę frontową i „wciągała” przechodniów do środka. „I tak było. Niepotrzebne były żadne reklamy i plakaty” – wspominał architekt.
Akcję "Ratujemy mozaiki", podczas której w różnych miejscach Polski dokumentowane są i ratowane przed zniszczeniem mozaiki zainicjowały: Fundacja Architektury i Grupa Paradyż.(PAP)
wos/ mow/