Z okazji 213. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty – Fryderyka Chopina przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyli kwiaty w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie - w świątyni, w której spoczywa Jego serce - poinformował resort kultury.
MKIDN przypomniał, że Fryderyk Franciszek Chopin był synem Francuza, Mikołaja (Nicolasa) Chopina, oraz Polki, Tekli Justyny z Krzyżanowskich. "Pytanie o datę jego urodzin pozostaje do dzisiaj nierozstrzygnięte. Zgodnie z Jego własnym oświadczeniem na piśmie – 1 marca, według zapisu w metryce chrztu w kościele parafialnym w Brochowie – 22 lutego. Miejsce urodzenia – Żelazowa Wola – pozostaje bezsporne. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat, wzmianki o genialnym dziecku szybko zachwyciły warszawską arystokrację" - czytamy.
Resort napisał, że "twórca, nazywany poetą fortepianu, wychował się w Polsce, ale prawie połowę swojego życia spędził w Paryżu. Tam też zmarł i został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise". "Umierający Chopin poprosił, by po śmierci jego serce przewieziono do Warszawy. Słój z sercem zatopionym w alkoholu został potajemnie przetransportowany do Polski w styczniu 1850 roku ?przez jego starszą siostrę Ludwikę Jędrzejewiczową. W 1880 serce zostało umieszczone w lewym filarze nawy głównej kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Umieszczono na nim zaprojektowane przez Leonarda Marconiego epitafium w formie tablicy z marmuru karraryjskiego. Widnieje na niej napis +Fryderykowi Chopinowi, rodacy+, a nad nim cytat z Ewangelii św. Mateusza: +Gdzie skarb twój, tam serce twoje+. Epitafium zostało ufundowane z dochodów koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Władysława Żeleńskiego, prezesa Towarzystwa Muzycznego w Warszawie. Tablica została odsłonięta 5 marca 1880" - przypomniało MKiDN.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował dla melomanów propozycje wydarzeń i koncertów okolicznościowych. Więcej informacji na stronie Instytutu nifc.pl (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/