Diecezja Opolska jako pierwsza w Polsce została włączona w międzynarodowy projekt pn. Turystyka Sakralna - poinformowała we wtorek Hanna Honisz z biura prasowego Diecezji Opolskiej.
Celem projektu Turystyka Sakralna jest prezentacja publiczności miejsc pielgrzymkowych, chrześcijańskich zabytków sakralnych oraz innych atrakcji mających wiarę chrześcijańską jako wspólny mianownik.
„W odróżnieniu od turystyki pątniczej, Turystyka Sakralna jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. To pewnego rodzaju małżeństwo sacrum i profanum. To promocja możliwości spotkania z chrześcijaństwem bez jakiegokolwiek zobowiązania, przy równoczesnym włączeniu aktywności pomagających w regeneracji ducha, ale i ciała” – wyjaśnia Agnieszka Węsiora z Diecezji Opolskiej.
Jednym z elementów programu był udział w targach turystycznych w czeskim Brnie, gdzie zaprezentowano kilka atrakcji Opolszczyzny.
„Zapraszaliśmy turystów z Czech do zwiedzania naszej katedry w Opolu, wypoczynku w pięknym diecezjalnym ośrodku +Rybak+ w Głębinowie koło Nysy, diecezjalnym ośrodku +Skowronek+ w Głuchołazach, wymieniając tylko niektóre” – powiedział PAP Karol Fromont z Diecezji Opolskiej.
W dokumentach projektu zaznaczono, że Diecezja Opolska będzie obszarem początkowym dla rozwoju Turystyki Sakralnej. Na jej terenie znajdują się 653 kościoły, a także wiele innych obiektów sakralnych. Strategia zakłada włączenie jak największej liczby świątyń i innych atrakcji z Diecezji Opolskiej do ruchu turystycznego, a następnie rozszerzenie tego procesu na diecezje ościenne. Docelowo Turystyka Sakralna powinna skupiać kościoły i inne sakralne obiekty turystyczne z terenu całego kraju.
Zgodnie z założeniami projektu, jest on otwarty dla wszystkich podmiotów - parafii, zgromadzeń religijnych, zakonów oraz wspólnot chrześcijańskich wchodzących w skład kościołów chrześcijańskich, które są członkami Ekumenicznej Rady Kościołów w RP. (PAP)
Marek Szczepanik
masz/