Zainteresowani mogą już nabywać „Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918–1919” – wydawnictwo przygotowane w związku z przypadającym w tym roku stuleciem wybuchu zwycięskiego zrywu. Publikacja miała swoją premierę w listopadzie.
Książka pod redakcją Janusza Karwata i Marka Rezlera jest dostępna w siedzibie i witrynie internetowej Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, można ją też znaleźć w księgarniach. Do sprzedaży na razie trafiło ok. 1 tys. egzemplarzy.
Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu, który wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 440 tys. zł. Na ponad 500 stronach formatu albumowego znalazło się ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych. Uzupełnia je ponad 130 zdjęć i lustracji oraz ponad 50 map, szkiców i schematów.
W pracach nad powstaniem publikacji uczestniczyło ok. 50 autorów artykułów i haseł. Już wiadomo, że jeśli zainteresowanie publikacją będzie duże - planowany jest sukcesywny dodruk. Pierwszy nakład liczący 1,2 tys. egz. nie trafił do sprzedaży – był wysyłany m.in. do wielkopolskich bibliotek.
Jak podkreślił w trakcie listopadowej premiery dzieła marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, publikacja zawiera "najaktualniejszy stan wiedzy o powstaniu wielkopolskim".
"Chcielibyśmy, aby znających historię powstania było jak najwięcej - także poza regionem. Chcieliśmy też zebrać tę wiedzę w formie wydawnictwa, które uporządkuje ją i uczyni ją dostępną dla szerokiego grona odbiorców" - powiedział Woźniak.
Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/