W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącym się w murach byłego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie 8 kwietnia odbędzie się droga krzyżowa. Podczas nabożeństwa zostaną przywołane wspomnienia więzionych i torturowanych w tym miejscu żołnierzy.
W informacji przekazanej PAP podano, że swoją obecność zapowiedziała m.in. Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego.
Komentarze do poszczególnych stacji męki Jezusa Chrystusa wygłosi kapelan muzeum ks. Tomasz Trzaska.
Nabożeństwo drogi krzyżowej rozpocznie się 8 kwietnia o godz. 19.00.
Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem AK oraz, od końca września 1941 r., więźniem KL Auschwitz, z którego uciekł w kwietniu 1943 r. W obozie włączył się w organizację ruchu oporu, a następnie przygotował pierwsze sprawozdania o Holocauście, znane dziś, jako tzw. Raporty Pileckiego.
Po kapitulacji powstania warszawskiego wraz ze swoją kompanią ze Zgrupowania "Chrobry II" trafił do niewoli niemieckiej. Na początku października 1944 roku został przywieziony do Stalagu Lamsdorf (Łambinowice, woj. opolskie). Po krótkim pobycie, 19 października przetransportowano go wraz z innymi oficerami do Oflagu VII A Murnau (Niemcy).
Po wojnie rtm. W. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maju 1948 r. IPN poszukuje nadal szczątków jego zwłok, które prawdopodobnie pogrzebano na terenie b. aresztu śledczego przy Rakowieckiej w Warszawie.
W czasie obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego 30 lipca 2006 r. prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego, zaś 5 września 2013 roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował go pośmiertnie na stopień pułkownika.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało powołane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w lutym 2016 r. na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37, gdzie w latach 40. I 50. XX w. odbywały się egzekucje oraz potajemne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. Od 2016 r. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi tu systematyczne prace poszukiwawcze, dzięki którym odnaleziono szczątki kilkudziesięciu zamordowanych tu osób. Trwa ustalanie ich tożsamości.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/