Kilkanaście tomów ma liczyć krytyczne wydanie wszystkich dzieł teologicznych i filozoficznych Karola Wojtyły. Obejmie ono teksty z lat 1945-78. Około jednej czwartej stanowić mają treści nigdy wcześniej niepublikowane.
Wydania dzieł teologicznych i filozoficznych ks. Karola Wojtyły podjął się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Inicjatywę te poparły władze Krakowa i Małopolski. W piątek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich list intencyjny dotyczący tego przedsięwzięcia podpisali: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, członek zarządu województwa Leszek Zegzda i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Opracowaniem spuścizny filozoficznej i teologicznej ks. Karola Wojtyły zajmie się zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. prof. Jan Machniak, o. prof. Jarosław Kupczak, ks. prof. Grzegorz Hołub i ks. prof. Jacek Urban. Za część filozoficzną odpowiedzialny będzie ks. Hołub, za część teologiczną – o. Kupczak.
Edycja wstępnie jest obliczona na 16 tomów (sześć z zakresu filozofii i dziesięć z zakresu teologii). Siedemnasty tom będzie stanowić indeks. Liczba tomów może ulec zmianie w zależności od ilości materiałów krytycznych i tego, co zostanie jeszcze znalezione w archiwach. Opracowanie i wydanie całości zajmie ok. 5-6 lat – do roku 2023. Nowością mają być m.in. wszystkie kazania ks. Karola Wojtyły, które wcześniej publikowano wyłącznie w wyborze oraz teksty, które zachowały się w autorskich maszynopisach.
"Zależy nam na ukazaniu jego rozwoju, ewolucji jego myśli, dlatego chcemy prześledzić wszystkie teksty, nie dokonując wyboru. Chcemy wydać całość" - mówił dziennikarzom ks. prof. Jacek Urban, przewodniczący komitetu naukowego zespołu zajmującego się edycją dzieł. "Będą to nie tylko same teksty ks. Karola Wojtyły, ale także wprowadzenia, które pozwolą odbiorcy zrozumieć, ile było wersji, jak często się do nich odwoływał, jakie było jego zdanie, a jakie jest zadanie innych teologów na temat, a więc recenzje, które spływały wtedy i później. To zadanie, które w sposób kompletny ma pokazać jego myśl jako naukowca i później jako biskupa, który wykorzystywał umiejętności akademickie" - dodał
Prace będzie wspierał zespół ok. 25 ekspertów – teologów i filozofów.
"Podziwiam zapał i odwagę osób, które bezpośrednio będą tworzyły to dzieło" – mówił dziennikarzom metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podkreślił, że jest to dzieło fundamentalne i historyczne, które ze względu na opracowanie krytyczne tekstów będzie bazą dla szerokiego grona nie tylko polskich badaczy myśli Jana Pawła II.
"Znamy wiele wydanych już dzieł Karola Wojtyły z okresu zanim został papieżem, ale mało kto wie, że na przykład trzy wydania +Osoba i czyn+ różnią się między sobą. Wychwycić te różnice, wskazać na przyczyny, dlaczego one zaistniały, spróbować zinterpretować, co naprawdę chciał wyrazić Jana Paweł II zdając sobie sprawę, że jego myśl podczas poszczególnych edycji ewoluowała to sprawia, że będzie to bardzo ważne krytyczne wydanie stanowiące fundament dla szerokiego kręgu badaczy nie tylko polskich" – mówił dziennikarzom metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Dodał, że wydanie dzieł Karola Wojtyły ma służyć nie tylko ukazaniu, jak jego myśl teologiczna i filozoficzna kształtowała się, ale też że wciąż jest ona aktualna.
Jak poinformowała dyrektor Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Agata Szuta przewidywany nakład to 10 tys. egzemplarzy. W przyszłości planowana jest także wersja anglojęzyczna. Publikacja wszystkich dzieł filozoficznych i teologicznych będzie dopełnieniem krytycznej edycji dzieł literackich, nad którą prace toczą się od 2015 r. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ js/